“Sadece bir onay bekliyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşüm çalışmalarında büyükşehir ve ilçe belediyelerine daha fazla yetki ve sorumluluk verilmesi gerektiğini belirterek, Bakanlar Kurulu’ndan onay bekleyen projelerini bir kez daha gündeme getirdi. Hükümetten ne para, ne yoğunluk artışı beklediklerini dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Sadece bir onay bekliyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu, ilçe ve belde belediye başkanları ile kente ilişkin proje ve yatırımların ele alındığı koordinasyon toplantısında bir araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının başlangıcında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muhittin Selvitopu tarafından, kamuoyunda “Kentsel Dönüşüm Yasası” olarak bilinen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi” ile ilgili kanun konusunda bir de sunum yapıldı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşüm konusundaki görüşlerini paylaşarak hükümetten ne para, ne de yoğunluk artışı istemediklerini, sadece projelerinin onaylanmasını beklediklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, kentsel dönüşüm ya da afete maruz bölgelerdeki sağlıklı yapılaşmanın, belediyeleri devre dışı bırakarak sağlanamayacağını, çünkü o kenti merkezi yöneticilerin belediye başkanları kadar iyi tanımasının mümkün olmadığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, kentsel dönüşümün sadece bina yıkıp bina yapmak olmadığını orada yaşayan insanların gelenek göreneklerinin, yaşam biçimlerinin, ekonomik durumlarının da kent dönüşümünü etkileyen faktörler olduğunu sözlerine ekledi. Kentsel dönüşümün pek çok etkenin göz önünde bulundurularak ele alınması gerektiğinin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu şunları kaydetti: “Büyükşehir belediye başkanı ve ilçe belediye başkanı, dönüşüme tabi olacak, evi yıkılacak vatandaşa garantör olmak durumundadır. Aynı zamanda o inşaatı yapacak müteahhit de bu ülkenin insanı, ona da garantör olmak zorundadır. Hem inşat sektörünün, hem evi yıkılıp yenisini alacak vatandaşın hakkını yerel yönetim ve başında seçilmiş başkanı koruyacak. Siyasi otoritenin de burada adalet dağıtması gerekir. Bunu başka bir hiyerarşik düzende yapmanız mümkün değildir. Bütün gayrimenkullerin para birimi düzeyinde eşitlenmesi, dairelerin yine para birimi düzeyinde eşitlenmesi ve dağıtımın ona göre yapılması da çok önemli bir husustur.”

Bir Cevap Yazın