Balçova’da jeotermal coşkusu

Balçova Teleferik Mahallesi ile Çetin Emeç Mahallesi’nde 4 bin 300 konutun bu kış jeotermal enerji ile ısınmasını sağlayacak yatırımın temeli atıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir İl Özel İdaresi’nin yüzde 50’şer ortağı olduğu İzmir Jeotermal A.Ş tarafından projelendirilen Sistem 3, Etap- 1 Isıtma Projesi’nin temeli Teleferik Mahallesi’nde düzenlenen törenle atıldı. Teleferik Mahallesi’nin tamamı ile Çetin Emeç Mahallesi’nin büyük bir bölümünde 4 bin 300 konuta jeotermal enerjinin verilmesini sağlayacak yatırımın temel atma törenine İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci ve vatandaşlar katıldı.

İzmir Jeotermal A.Ş bir numara
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aziz Kocaoğlu, İzmir Jeotermal A.Ş’nin Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim ile İl Özel İdaresi ortaklığında kurulup çalışmaya başladığını hatırlatarak, rezervlerin korunması, kuyu sayısının ve ısıtılan metrekare sayısının artması için çalıştıklarını kaydetti. Seferihisar’daki jeotermal kaynakların gün ışığına çıkartılarak elektrik üretmek istediklerinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Amacımız 2 bin dönüme kadar alanda sera ısıtmak ve bu bölgedeki turizm tesislerine termal su vermek. En büyük gayretimiz ve çabamız elimizdeki bu büyük potansiyeli değerlendirerek termal kaynakları bir an evvel ülkemizin ekonomisine kazandırmak. Çünkü bir dönüm serada bir kişi çalışıyor. 500 dönüm serada 500 kişi. Seranın yapılabilmesi için en önemli girdi ısıtma girdisi. Biz Valimizle birlikte İzmir Jeotarmal A.Ş bünyesinde Balçova, Narlıdere ve Seferihisar’da çalışma yürütüyoruz” diye konuştu. İzmir Jeotermal A.Ş’nin İzmir’deki tüm şirketler içerisinde kapasite, karlılık, yönetim ve halka hizmet olarak bir numaralı konumda olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, 4 bin 30 konutu ısıtacak bu yatırımın Balçovalı vatandaşlara hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Bir Cevap Yazın