RAMAZAN’DA KARŞIYAKA’DA ŞENLİK VAR

Ramazan ayında Karşıyaka’da şenlik havası esecek. Karşıyaka Belediyesi düzenlediği etkinliklerle 15 semtte eski Ramazanları yeniden yaşatacak.

Karşıyakalılara Ramazan ayı boyunca geleneksel gösteri sanatlarıyla yeniden buluşturmayı amaçladıklarını belirten Belediye Başkanı Cevat Durak, “Bu yıl da Hacivat ile Karagöz, Aşuk ile Maşuk, Nasrettin Hoca gibi geleneksel gösteri sanatlarının unutulmaya yüz tutan değerlerini Karşıyakalı hemşerilerimizle buluşturacağız. Ramazan ayının heyecanını, geleneklerimizi sokaklarda, parklarda halkımızla birlikte yaşayacağız.” dedi.

Ramazan Eğlenceleri 15 gece, 15 ayrı yerde gerçekleştirilecek. 20 Temmuz 2012 tarihinde Karşıyaka Çarşısı’nda kortej yürüyüşü ile başlayıp İstasyon Meydanı’nda ilk gösteriler sergilenecek. Daha sonra Tersane, Şemikler, Bahçelievler, Zübeyde Hanım, Bostanlı, Örnekköy-İmbatlı, Mustafa Kemal, Cumhuriyet, Nergiz, Demirköprü, Zübeyde hanım ve Bayriye Üçok Mahallelerinde gösteri gerçekleşecek. Ramazan eğlencelerinde Karşıyaka’nın köyleri Sancaklı ve Yamanlar’da unutulmadı.

Meddah ile başlayıp Karagöz ve Hacivat’ın hem canlı, hem de gölge oyunuyla devam edecek olan gösterilerde Nasrettin Hoca çocuklara hikayeler anlatırken, Aşuk ile Maşuk en güzel oyunlarını oynayacak. Davullu manici, illüzyonist ve jonglörlerin gösterileri de eğlencelere renk katacak.

Bir Cevap Yazın