İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden büyük başarı, 1,4 milyar liralık Hazine borcunu sıfırladı

Hazine’ye olan borçlarını 2012 yılı sonunda bitireceğini açıklayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, büyük bir başarıya imza atarak borcunu hedefinden 6 ay önce sıfırladı. 2004 yılından bu yana toplam 1 milyar 394 milyon 800 bin TL. borç ödeyen İzmir’in, Haziran ayı sonu itibariyle Hazine’ye borcu kalmadı. Hazine Müsteşarlığı’nın Mayıs ayındaki toplam tahsilatının yüzde 30’unu “tek başına” İzmir Büyükşehir Belediyesi karşıladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, küresel mali krizin etkilerinin halen yoğun bir biçimde hissedildiği bir dönemde Hazine Müsteşarlığı’na olan borçlarını sıfırlayarak gerçek bir rekora imza attı. Hazine borcunu düzenli ödemelerle 2012 yılı sonunda bitirmeyi hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, “hedefinden 6 ay önce” tüm borcunu bitirmeyi başardı. Bir yandan İzmir kenti için büyük yatırımlara imza atan, diğer yandan planlı ve yüklü ödemeler gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hazine borcunu kapatarak uluslararası otoritelerden aldığı kredi derecelendirme notlarının tutarlığını bir kez daha ispatlamış oldu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine Müsteşarlığı’na vadesi geçmiş hiçbir borcu bulunmamasına rağmen, Belediye yönetiminin vadesi gelecek borçlara yönelik yıllar boyunca planlı olarak yaptığı yüklü ödemeler, İzmir’in mahalli idareler arasında zirvede yer almasını sağladı. 4749 Sayılı Kanun kapsamında Hazine alacaklarından yapılan tahsilat tablosunda en başta yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılından bu yana toplam 1 milyar 394 milyon 800 bin TL. borç ödedi.

Ödemelerin yüzde 30,34’ü İzmir’den
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları, 2004-2012 döneminde yaptığı düzenli ödemelerle Hazine Müsteşarlığı’nın Mayıs ayı sonu itibari ile gerçekleştirdiği toplam tahsilatın tek başına yüzde 30,34’ünü oluşturdu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sadece 2012 yılı içinde (Mayıs ayı sonu itibariyle) ödediği borç miktarı 152 milyon 300 bin TL. olarak gerçekleşti.
İzmir’in Hazine Müsteşarlığı’na olan borçlarını bitirmesiyle, vapur, tramvay, trafik yönetim sistemi gibi yüksek tutarlı projelerin yatırımlarının öz kaynaklarla da desteklenebilmesinin sağlanabileceği belirtildi.

Bir Cevap Yazın