Karşıyaka’da 50 yıllık lezzetin adı Beyoğlu

Dile kolay aynı yerde 50 yıl. Adı Beyoğlu ancak o bir Karşıyaka markası. Bu yıl 50’nci yıllarını kutluyorlar. Rize’den gelen Ahmet ve Sabit Özdemir kardeşlerin kurduğu pastaneyi ikinci kuşaktan oğulları Halil, İbrahim, Mustafa, Refik, Rüştü ve Fikret Özdemir işletiyor. Mekanın büyüklüğü 10 metrekareyi geçmez. Müşterilerinin ısrarı üzerine Arabacılar Sokağı ve Girne Bulvarı’nda şubelerini de açtılar.
Yaz aylarında en favori gıdası dondurmadır. Bir tadan bir daha yemek ister.
Öyle 40-50 çeşit değil. Sütlü, parça çikolata, bal badem, karadut, limon, çilek, karameldir. Ancak dondurma almak isteyenler kuyruğa girmek zorunda kalır. 23 Nisan’da başlayıp 29 Ekim’de sonlandırırlar. Dondurmasını yerken sütün kokusunu veya karadutun çekirdeğini hissedersiniz. Yani dondurma yediğinizi anlarsınız.
Sütlü tatlıları da keza öyle. Supangle, keşkül, kazandibi, fırında sütlaç. Şuruplu tatlıları da dondurma ve sütlü tatlılardaki gibi az ve özdür. Baklava, kalburabastı, şöbiyet, Şambali, kadayıf, şekerpare ve lor tatlısı. Yani az ve özdür. Öyle fazla çeşide girmezler. Birinci prensipleri tüm gıda ürünlerini en iyi ve kaliteli şekilde müşterilerine sunmak. Herhalde marka olmak da böyle bir şey. Düğün, nişan, sünnet ve özel günler için hazırladıkları yaş pastaları da tavsiye ederim. Mekanın büyük ve şaşaalı olması gerekmiyor. Kalite her zaman kazanıyor. Ne diyeyim bir Karşıyakalı olarak böyle müesseseleri kutlamak gerekir. Nice yıllara Beyoğlu Pastanesi.

Bir Cevap Yazın