‘Kruvaziyer Zirvesi’ İzmir’de başladı

Dünyaca ünlü kruvaziyer şirketlerinin en üst düzeydeki yöneticilerini İzmir’de bir araya getiren “Seatrade Türk Kruvaziyer Forumu” Swissotel Grand Efes’te başladı. İzmir Ticaret Odası’nın evsahipliğinde 5 Temmuz’a kadar sürecek organizasyonda kruvaziyer turizmindeki gelişmeler değerlendirilecek.

Forumun açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir halkı adına sektörü katkı koyanlara teşekkür ederek, “Bir kentte turizmin gelişebilmesi, bir kentin kalkınabilmesi için önce insan dokusunun, insan varlığının bu işe yatkın olması gerekiyor. İzmir bu konuda inanılmaz bir potansiyele, insan dokusuna sahip. Bu açıdan son derece avantajlıyız” diye konuştu.

Kruvaziyer’e Büyükşehir katkısı
Kentteki alt yapı eksikliklerinin hızlı bir şekilde tamamlandığını, birkaç yıllık daha çalışma olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:
“Bugün kruvaziyer gemilerle gelip kentimizde belirli bir müddet kalan insanların bana göre en çok görmesi gereken yer, tarihi Kemeraltı ve Agora bölgesinin de içinde yer aldığı 270 hektarlık alan. Biz bu tarihi aksın ayağa kaldırılması için birçok çalışma yapıyoruz. Tarihi yapıları, inanç yapılarını restore ediyoruz. Agora’da kazı çalışmaları yapıyoruz. Kemeraltı’ndaki binaların cephelerini düzenliyoruz. İkiçeşmelik Caddesi’nde yenileme yapacağız. Kemeraltı’nda 1400 civarında bozuk durumda olan tescilli binayı ya mal sahipleri restore edecekler ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi kamulaştırma kararı alıp restore edip kente kazandıracak. Bu çok önemli bir projedir ve İzmir turizminin geleceği için yapılması gerekmektedir. Buna da yeterli kaynağı ayırmış durumdayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak önümüzdeki süreçte kaynaklarımızı kent dönüşümüne ve kent tarihinin gün ışığına çıkarılması çalışmalarına harcayacağız. Aliağa-Menderes Hattı’nın Selçuk’a yani Efes’e, Bergama’ya uzaması için çalışmaları TCDD ile birlikte yapıyoruz. Bu da kruvaziyer yolcularının bu bölgelere ulaşımı açısından çok önemli.”
Kruvaziyer turizmi için belediyenin her türlü maddi manevi katkıyı vermeye hazır olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, limandaki iskeleleri yapma taahhüdünü de yenileyerek, “İzmir’in hem turizmde hem sağlıkta hem de EXPO 2020 yolcuğunda başarılı olacağına inanıyorum. 2011 yılında İzmir bir ivme kazanmıştır. Dünyanın gelişen metropolleri içerisinde büyüme sırasında 4. olmuştur. İzmir çarkı çevirmiştir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın