Karşıyakalı Nehir Akansu, Avrupa’daki yeni müzik temsilcimiz

Paris Sorbonne Üniversitesi Orkestrası’nın yanı sıra iki özel orkestrada da çalan Nehir Akansu, “En büyük dileğim İzmir’in EXPO-2020 organizasyonunu kazanması. Paris’teki İzmir Tanıtım Ataşesi Kalbiye Noyan Hanımefendiye yapılacak faaliyetlerde gönüllü çalabileceğimi söyledim. İzmir’in ekmeğini ve suyunu içmiş biri olarak bu benim borcum” diyor.

Nehir Akansu’nun adı, geçtiğimiz ay Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan EXPO-2020 adayı İzmir’in ikinci sunumundan sonra basında sıkça yer alması üzerine Karşıyakalı bu genç kızın başarısını bizde sayfamıza taşıdık. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünyaca ünlü doktorumuz Mehmet Öz, TV spikeri Defne Samyeli’nin başarılı sunum ve temas
ları sonrasında Paris Tanıtım Bürosu’ndaki resepsiyonda, viyolası ile gönüllü mini bir konser veren Nehir Akansu’nun İzmir Karşıyakalı olması heyetten büyük takdir aldı. Sarı Gelin türküsünden sonra genç sanatçıyı yanına çağıran Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Çok güzel çaldınız. Erzurumlu musunuz?” sorusuna “İzmirliyim” yanıtını alınca “Bu çok daha anlamlı. İzmir’in tanıtımında verdiğin bu güzel destekten dolayı sizi kutlarım” dedi. Eskişehir Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü’nde okurken ERASMUS’tan burs kazanarak Budapeşte’de Franz Liszt Müzik Akademisi’nde viyola eğitimini tamamlayan Nehir Akansu, Paris’te yüksek lisansını tamamlıyor. Posta EGE’nin çevre, dergimizin gezi yazarı Ahmet Ayın Akansu’nun kızı Nehir Akansu, Avrupa’da İzmir’in yeni müzik temsilcisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Akbank’ın sponsorluğunda kurulan Ulusal Gençlik Orkestrası’nın yurt dışında verilen çeşitli konserlerinde görev alan genç kız, bir Karşıyaka sevdalısı. Paris Sorbonne Üniversitesi Orkestrası’nın yanı sıra iki özel orkestrada da çalan Nehir Akansu, yaptığımız görüşmede hedefinin Suna Kan ve Gülsin Onay gibi dünya çapında sanatını en iyi icra eden bir sanatçı olmak istediğini belirterek şunları söyledi; “Viyola da keman gibi çok önemli bir enstrüman. 13 yıldır vücudumun bir parçası gibi. Paris’te yüksek lisansımı bitirdikten sonra klasik müziğin vatanı olan Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki orkestralarda 3-4 yıl daha çalarak adımı duyurduktan sonra ülkeme dönmek istiyorum. İzmir özellikle Karşıyaka çok canlı ve sosyal bir kent. En büyük dileğim İzmir’in EXPO fuarını kazanması. Paris’teki İzmir Tanıtım Ataşesi Kalbiye Noyan Hanımefendiye yapılacak faaliyetlerde gönüllü çalabileceğimi söyledi. İzmir’in ekmeğini ve suyunu içmiş biri olarak bu benim borcum”

Bir Cevap Yazın