“SADECE SEVMEK YETMEZ”

Bunaltıcı yaz sıcaklarıyla boğuştuğumuz şu günlerde Karşıyaka Belediyesi’nden sokak hayvanları için çok anlamlı bir hizmet geldi. Kentin 40’ın üzerindeki farklı noktasına konacak yem ve su odaklarının ilki Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı girişine yerleştirildi. Çok sayıda hayvanseverin de katıldığı törenle ilki yerleştirilen yem ve su odaklarının kontrolünü de yine hayvanseverler Karşıyaka Belediyesi ile birlikte yapacak.

Yem ve su odaklarının ilkinin yerleştirilme törenine katılan Karşıyaka Belediyesi Başkan Vekili , hayvan sevgisinin herkese aşılanması gerektiğini belirterek, “Petshoplardan alınan köpek ve kedileri daha sonra sokaklara terk etmek hayvana eziyet etmektir. Sadece hayvanları sevmek yetmez, yaşamlarını kolaylaştıracak, çevreden zarar görmesini önleyecek tedbirlerin alınması gerekir.” diye konuştu.

Karşıyaka’nın maskotu pelikanın da bulunduğu yem-su odakları kilitli kontrol altında tutulacak. Kilitlerden bir tanesi park görevlisinde, bir tanesi de Karşıyaka Belediyesi’nce düzenlenen eğitimlere katılan hayvan gönüllülerinde duracak. Kaplar her gün temizlenecek, suları yenilenecek. Bu şekilde çevreyi rahatsız etmesi önlenirken, sokak kedi ve köpeklerinin de aç ve susuz kalmaları önlenecek. Yem-su odakları ilk etapta sokak hayvanlarının en yoğun yaşadığı bölgelerde 30 ayrı parka yerleştirilecek. Talep olması durumunda sayının artabileceğini belirten Başkan Vekili Hüseyin Çalışkan, “ Gönüllülerimizle el ele vererek örnek bir çalışma başlattık. Uygulamanın sokak hayvanlarına faydasının olacağına eminim.” dedi.

İlki konulan yem- su odağının anahtarı aynı bölgede oturan hayvan sever Ayşenur Erden’ e verildi.

Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı girişinde gerçekleştirilen ilk yem-su odağının konulması sırasında İzmir Av Köpeği Irk ve Spor Derneği Başkanı Con Aslan çevreye ve hayvanlara karşı olan çalışmalarından dolayı Karşıyaka Belediyesi Başkanı Cevat Durak adına Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan ile Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı’ya plaket verdi.

Bir Cevap Yazın