Bayraklı Halk oyunlarıyla coştu


Bayraklı Belediyesi Türk Halk oyunlarına ev sahipliği yaptı. Şölen havasında gerçekleşen geceye Türkiye’nin yedi bölgesinden farklı oyunlar sergileyen folklorcular damgasını vurdu.

Bayraklı Belediyesi, Bayraklı Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü folklor kursiyerlerini ağırladı. Gecede eğitmenler Hüseyin Keç, Behçet Dildirim, Ayşın Kuruç, Ali Şengül, Mahir Serkan Dayaüç, Yasemin Özen, Mustafa Tahirler, Ezel Keç ve yöre danışmanı Seyfettin Çiftlikli tarafından 8 ay boyunca eğitim gören 101 folklorcu sahne aldı.

Her yöreden bir oyun
Program minik zeybeklerin sahneye çıkmasıyla başladı. Çocuklarını sahnede gören vatandaşlar büyük ilgiyle sergilediklerini oyunu izlerken gözyaşlarına hâkim olamadılar. Miniklerden sonra sahneye ağabey ve ablaları çıktı. Karadeniz kız folklor ekibi izleyicileri alıp Karadeniz’e götürürken daha sonra sahneye Diyarbakır ekibi çıktı. Diyarbakır ekib
inin davul ve zurna eşliğinde yapılan gösterilerinin ardından Marmara’ya uzanan folklorcular Çiftetelli ile izleyicileri coşturdu.
Roman havasıyla devam eden program Erzurum ve Hatay bölgelerine ait oyunlar ile devam etti. Daha sonra ise sahneye Aşuk ile Maşuk çıktı. Birbirlerini çok seven ancak bir türlü birbirlerine açılamayan Aşuk ile Maşuk’un gösterisi canlı çalınan müzik ile harika bir gösteriye büründü. Unutulmaz gece Balkanlar Üsküp yöresinden sergilenen oyunla sona erdi. Halk oyunlarına müzisyenler Demri Karadana, Necdet Bakbak, Hüdaverdi Kerpicçi, Bekir Onur, Kemal Uludağ, Şeref Uludağ, Sinan Demirci ve Mehmet Demirci canlı performanslarıyla katkı koydu.

Bir Cevap Yazın