117 milyon Euro’luk imza

İzmir Büyükşehir Belediyesi, körfez ulaşımında kullanacağı 15 yeni vapur için sözleşme imzaladı. Törende kent gündemindeki konulara değinen Başkan Kocaoğlu, “Bizim belediyecilik anlayışımızda istemezükçülük yok, peşkeş çekmek yok! Bizim belediyecilik anlayışımızda kanun var. Bunu herkesin böyle bilmesi lazım. Her türlü konuda uzlaşmaya açığız. Ama dayatmaya karşıyız” dedi.

Kentteki deniz ulaşımının geliştirilmesi ve ulaşımda deniz taşımacılığının payının artırılması amacıyla çalışmalarını yoğunlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda 15 adet yolcu gemisi alımı için gerçekleştirdiği ihaleyi sonuçlandırarak sözleşme imzaladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yüklenici firma ÖZATA Tersanecilik San. Tic. Ltd. şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven tarafından imzalanan sözleşmeye göre ilk geminin 550 gün sonra, diğer gemilerin ise her 90 günde bir gemi olmak üzere teslim edileceği bildirildi.

Üçkuyular Vapur İskelesi’nde düzenlenen törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni alınan gemiler ile hem iç körfezde hızlı konforlu bir ulaşım sağlayacaklarını hem de orta ve dış körfezde ulaşım sağlanacağını söyledi.
Yeni yolcu gemilerinin alımı için yapılan ihale sürecinde bombardımana tutulduklarını hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Gemilerin alımı sırasında da ‘adrese teslim sözleri edildi. Ve bildiğiniz gibi bu kadar bombardımandan sonra ilk ihaleyi iptal etmek zorunda kaldık. Ve İhaleyi iptal ettirmek isteyenler muradına nail oldu. Alüminyum yapılması konusunda çok büyük baskı altında tutulduk. Ama biz bilimi, aklı rehber aldık” diye konuştu. Karbon kompozit malzeme hammaddesinin dünyada 9 ülkede üretildiğini ve bunlardan bir tanesinin de Türkiye olduğunu kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Zaten makine ekipmanları dünyada belli firmalardan alınacak. İşçiliği ise tamamen yerli olacak. Bunun yanında tersanecilik sektörümüz bu ihale ile birlikte yeni bir boyuta gelecek. Karbon kompozit gemiye geçmekle ivme iyiden iyeye yükselecek” dedi.

Bir Cevap Yazın