MODADA DÖNÜŞÜM

Sayın okurlarım bu ay Şölen Kipöz’ün “Down 2 Earth” adlı sergisini gezdim. Birlikte kahvelerimizi yudumlarken dünya modasının nereye doğru gittiğini uzun uzun konuştuk. Sizlerle bu keyifli sohbeti paylaşmak isterim…
Şölenciğim ben senin İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Moda Tasarımı Bölümü’nü kurduğunu ve bu bölümün Türkiye’de akademik anlamda ilk Uluslararası Moda Okulu olduğunu biliyorum. Senin derin bilgi birikimden her zaman etkilenmişimdir. Okurlarımda seni tanısın istiyorum. Bize kendinden bahseder misin?
Teşekkür ederim sevgili Zeynep hanım. İçimde her zaman insan bedeni ile uğraşmak ve bunu kıyafet tasarımı ile yapma dürtüsü vardı. Bu dürtü ile ilk ve orta öğretimim boyunca yabancı moda dergilerinde fotoğraflarını gördüğüm dünyaca ünlü tasarımcıların üretimlerini eskiz defterlerime çizer o modelleri anlamaya çalışırdım. Bu defterler benim ders kitaplarım oldu. Üniversite’de ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde okurken ben kendimce moda koleksiyonları yaratmaya devam ediyordum. Kariyerime Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Moda ve Tekstil Ana sanat dalında yüksek lisans, Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde Moda Endüstrisinde Markalaşma ile ilgili doktora çalışmaları ile devam ettim. Doktora sonrası İtalyan Hükümetinden bir araştırma bursu alarak daha önce takı tasarımı için gittiğim bu ülkede İtalyan moda sektörünün işleyişini anlamak üzere bir süre vakit geçirdim. 2001 yılında da sizin de ifade ettiğiniz gibi Türkiye’nin ilk uluslararası kavramsal moda okulunu oluşturduğumuz İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne girdim. Uzun süre bölüm başkanlığı yaptığım bu bölümde bir süredir öğretim üyesi olarak çalışmalarıma devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın