Çiğli Deniz Park’a “Tam Bağımsızlık” anıtı

Çiğli Belediyesi birinci etabı tamamlanan İstasyonaltı Mahallesi’ndeki Çiğli Deniz Parka “3 Fidan Tam Bağımsızlık Anıtı” yapmaya hazırlanıyor. İdam edilişlerinin 40. yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın anısına dikilecek anıtın üç ay içinde tamamlanması planlanıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri, heykeltıraşlar ve belediye koordinasyonunda yürütülen anıt çalışmasında sanatçılar, hazırladıkları anıt tasarımlarını belediyeye göndermeye başladı. Tasarımların belediye sergi alanında halkın beğenisine sunulmasının ardından seçilen tasarım eser, orijinal boyutuyla yapılarak Çiğli Deniz Park’a yerleştirilecek.
Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Gezmiş, Aslan ve İnan’ın idam edilişlerinin 40. yılı anısına yapılacak anıtı en kısa sürede tamamlamak istediklerini söyledi. Yaşamlarının baharında yitirilen 3 fidanın anısını yaşatma amacında olduklarını bu nedenle görkemli bir eser yapmak istediklerini belirten başkan Solak, “Üniversite öğretim üyeleri ve sanatçılarla birlikte çalışma içine girdik. Sanatçılarımız da çok heyecanlandı. Anıt tasarımları gelmeye başladı. Eserleri halkın beğenisine sunmak üzere sergiledikten sonra en fazla beğeni toplayan eserin orijinalini Çiğli Deniz Park’a yapacağız. Türkiye’nin aydınlık geleceği için mücadele eden ve bu uğurda yaşamlarını yitiren Gezmiş ve arkadaşlarını anıtlaştırmak istiyoruz. “3 Fidan ve Tam Bağımsızlık” adlı anıtımızı halkımızın da katılımıyla açacağız” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın