Paris’te “Mehmet Öz Şov”

BIE Genel Kurulu’nda EXPO 2020 adaylık sunumunu gerçekleştiren İzmir ekibi, delegasyondan yoğun ilgi gördü. Günün yıldızı ise stand-up kıvamında bir sunum yapan Dr. Mehmet Öz oldu.

İzmir’in EXPO 2020 yarışındaki ikinci sunumu, Paris’deki OECO Merkezi’ndeki BIE Genel Kurul’nda gerçekleştirildi.
İlk sunumu, Rusya’nın Ekaterinburg kenti yaptı. “Küresel zihin” konulu tema sunumunda yerel motiflere de yer verilmesi dikkat çekti.
“Dengeli bir hayat, sürdürülebilir iyi yaşam” temasında EXPO 2020 yarışına katılan Tayland’ın Ayutthaya kenti ise sunumu Başbakan Yardımcısı düzeyinde gerçekleştirdi. Tayland Başbakan Yardımcısı Chumpol Silapa Archa, ülkelerinde bir süre önce yaşanan büyük sel felaketine değinerek, “İnsanlarımız selin zorluklarını inançla aştı. Selin izlerini silerek EXPO’ya hazırlanabilmek için 94 milyar dolarlık yatırım yaptık. Ulaştırma ağlarını, alt yapıyı yeniledik” diye konuştu.

Sıra İzmir’de
EXPO yarışında Türkiye’yi temsil eden İzmir ekibinin sunumlarını ise ünlü sunucu Defne Samyeli üstlendi. İzmir’in sunumunda iki film gösterimi birden gerçekleştirildi. İlk filmde kentin tanıtımı yapılırken, ikinci filmde ise EXPO adaylığı ile neyin hedeflendiği anlatıldı.
İlk sözü alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in herkes için sağlık hedefiyle söze başlayarak “Gelecek nesillerin daha sağlıklı yaşayabilmesi için bütün ülkeleri bir araya getirmeyi ve onların iş birliği yaptığı dev bir platform olabilmeyi hedefliyoruz ve bu nedenle EXPO 2020’ye evsahipliği yapabilmeyi çok istiyoruz” dedi.
2015 adaylık sürecinden beri odaklarının hiç değişmediğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, EXPO’nun hep İzmir’in ve İzmirlilerin gündeminde olduğunu belirterek EXPO alanıyla ilgili BIE delegelerine özet bilgi aktardı. İnciraltı’nın hem temayla uyumlu hem de doğal zenginlikleri açısından bugüne kadar seçilen en güzel EXPO alanlarından birisi olacağını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “İnciraltı, şehir merkeziyle iç içe, havaalanına yakın ve hem İzmirlilerin hem de uluslararası ziyaretçilerimizin kolaylıkla ulaşabileceği bir lokasyon. EXPO sonrasında İnciraltı’nı, içinde sağlık merkezi bulunan doğal bir parka dönüştürme projemiz var. Ben, rahat trafiği ve kaliteli konaklama imkanıyla, herkese tatil kadar keyifli bir EXPO vaat ediyorum. Ve tüm ziyaretçilerimizi, bir aile dostu gibi ağırlayacağımızın garantisini veriyorum. Çünkü İzmirliler misafirperverlikleriyle ünlüdür” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, BIE delegelerinden, İzmir’in bu rüyasını gerçekleştirebilmeleri için kendilerine destek olmalarını istedi.

Bir Cevap Yazın