HAFIZALARA KAZINAN KARELER HAMZA RÜSTEM’DE

İzmir’in tarihinden izler taşıyan Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğrafevi yine farklı bir sergiye evsahipliği yaptı. 2011 yılından hafızalarda kalan karelerden oluşan “Vakıfbank TFMD Yılın Basın Fotoğrafları” sergisi Karşıyaka Belediye Başkanı
’ın da katıldığı törenle açıldı.


Karşıyaka Belediyesi ile Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin (TFMD) işbirliğiyle Hamza Rüstem Fotoğraf Evi’nde açılan sergide, 2011 yılında ödül alan basın fotoğrafları yer alıyor. Serginin açılış töreninde konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Foto muhabirleri dünyada olup biteni en çarpıcı anıyla bizlere yansıtıyor. En olumsuz koşullarda bile hep ön sıradalar. Basının ne kadar güç koşullarda çalıştığını bu sergide bir kez daha görüyoruz. Kendilerini bu zor şartlarda gösterdikleri mücadele nedeniyle kutluyorum.” dedi.

Geçtiğimiz yıl ödüller alan yılın fotoğraflarının Ege Bölgesi’nde ilk kez Karşıyaka’da sergisinin açıldığını belirten Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Ege Bölge Temsilcisi Kadir Kemaloğlu ise, “Derneğimiz bu yıl 28. yaşını kutluyor. Örgütlü olmamız nedeniyle bu güne kadar pek çok başarılar sağladık. Sergimiz Ankara’dan başlayarak Türkiye’yi geziyor. Karşıyaka Belediye Başkanımız Cevat Durak bizlere her konuda olduğu gibi sergide de çok yardımcı oldu. Gazeteci arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Foto muhabirleri mesleklerini yaparken her zaman en önde oluyor. Bazen bir savaşta, bazen bir eylemde, bazen deprem bölgesinde en ilginç kareyi fotoğraflıyor. Bizlere destek olanlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Ali Ekber Yıldırım’da konuşmasında “Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın kapısını ne zaman çalsak yardımcı oluyor” dedi ve ekledi: “Foto muhabirleri bir kare ile dünyayı sarsacak haberi yakalayabiliyor. Onlar hep öncü kuvvet gibi en öndeler. Bazen makineleri kırılıyor, bazen saldırıya uğruyorlar, ancak görevlerini her zaman en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar.”

12 Haziran’da Hamza Rüstem Fotoğraf Evi’nde açılan sergi bir hafta süreyle gezilebilecek.

Bir Cevap Yazın