Türkçe okyanus ötesine taşındı

Gediz Üniversitesi bir ilke imza attı, istek üzerine Panama Üniversitesi’nde Anadolu Dil ve Kültür Merkezi açtı. Başta Panama olmak üzere çoğu Güney Amerika ülkelerinden öğrencilere hem Türkçe hem de Türk kültürü ve tarihi öğretilmeye başlandı

Gediz Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde önemli bir konuğu ağırlamıştı. Panama Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gustavo Garcia De Paredes, öğrencilerine Türkçe öğretebilmek amacıyla Türkiye’ye gelmiş, bu fikrini paylaştığı Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik’le anlaşma imzalamıştı. Panama’da bir dönem eğitim bakanlığı görevinde bulunan Türkiye aşığı Prof. Dr. Paredes’in isteği kısa sürede yerine getirildi. Gediz, 79 yıllık Panama Üniversitesi’nde Anadolu Dil ve Kültür Merkezi kurdu. Açılışı da İzmir Vali Yardımcısı Zülkif Dağlı, Türkiye’nin Panama Fahri Konsolosu Fernando Porras, Panama Fahri Konsolosu Hatice Güleç ve Gediz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zülfikar Bayraktar’ın katıldığı törenle yapıldı. Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıktaki bu ülkede Türkçe eğitimine başlandı. Panamalıların yanı sıra burada öğrenim gören Güney Amerika’nın farklı ülkelerinden gençlere Türk kültürü ve tarihi de öğretilecek.

En büyük hayali buydu
Rektör Prof. Dr. Gustavo Garcia De Paredes, tarihçi olduğunu, kendisini en çok Türk tarihinin etkilediğini belirtti. Güney Amerika’daki tüm üniversitelerin yer aldığı birliğin (Union of Universities of Latin America and Caribbean-UDUAL) başkanlığını da yürüten Panamalı bilim adamı, en büyük hayalinin öğrencilerinin Türkçe konuştuğunu görmek olduğunu da dile getirdi, şunları söyledi: “Türkiye’ye duyduğum sevgiyi her fırsatta paylaştığım Panama gençliğinin mutlaka Türkçe öğrenmesini, Türk halkıyla yakın ilişkiler içinde olmasını istiyordum. Hayalim gerçekleşeceği için çok mutluyum. Eminim ki Türkiye’yle Panama arasındaki mesafe aşılacak, ülkemde bir ilk olan bu merkez sayesinde 2 toplum ve ülke birbirine yaklaşacak. Asya’yla Avrupa arasında köprü olan, kıtaları birleştiren Türkiye ve okyanusları buluşturan Panama, birlikte daha güzel işler yapacaktır. Biz önemli bir adım attık, gerisi mutlaka gelecektir…”

Türkçe, dünya dili oluyor
Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik de Panama’nın en eski ve köklü üniversitesinde Türkçe öğretmenin onurunu yaşadıklarını kaydetti. Prof. Dr. Çevik şöyle konuştu: “Öğrencilerinin Türkçe konuştuğunu görmeyi arzulayan değerli bilim insanını karşımızda görünce çok duygulandık. Hemen kolları sıvadık ve dil merkezini kurduk. Panama’da Türkçe konuşan gençliğin yetişmesi, ülkemiz açısından büyük kazanç olacak. Böylesine önemli ve anlamlı milli bir görevin parçası olduğumuz için ne kadar sevinsek az. Geçen yaz da Gürcistanlı öğrenciler için kampüsümüzde Türkçe kampı düzenlemiştik. Ne mutlu ki ana dilimiz bir dünya dili oluyor…”

Panama’da büyük yankı uyandırdı
Gediz Üniversitesi’nin Panama Üniversitesi’nde hizmete sunduğu Anadolu Dil ve Kültür Merkezi bu ülkede büyük ses getirdi. Medya temsilcileri, açılış törenine yoğun ilgi gösterdi. Panamalı gençlerin Türkçe öğrenmeye başlaması, gazetelerde ve TV kanallarında geniş şekilde yer buldu.

 

Bir Cevap Yazın