Fazıl Say’a İzmir desteği

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, twitter mesajı nedeniyle hakkında 1.5 yıla kadar hapis istenen sanatçı Fazıl Say’a destek verdi: “Say’a yapılan baskı ve sindirme, sanatçı kişiliğinin yanı sıra aydın olmasından, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğine dair berrak, aydınlık fikirlerinin olmasından dolayıdır.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Doğal Yaşam’dan kareler” konulu fotoğraf yarışmasının ödül töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’a destek mesajı verdi.

Fazıl Say hakkında geçtiğimiz haftalarda twitter mesajları nedeniyle 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamenin kabul edildiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, tarih boyunca sanatçı ve aydınların iktidara sahip olanlarla sorun yaşadığını vurguladı. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Fazıl Say, Türkiye’nin son dönemde yetiştirdiği, dünyaca tanınan bir sanatçı ve aydındır. Bugün ona yapılan baskı ve sindirme; sanatçı kişiliğinin yanı sıra aydın olmasından, ülke sorunlarına, halkımızın sorunlarına, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğine dair berrak, aydınlık fikirlerinin olmasından dolayıdır” dedi.

Başkan Kocaoğlu, Fazıl Say’a hem kendisi hem de İzmirli sanatsever ve aydınların selam ve sevgilerini de yolladı.

Kültür ve sanatın ülkelerin ilerlemesi için “vazgeçilmez” olduğu vurgusunu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Birlik olmak durumundayız. Birlikten güç doğar. Geçici dönemlerde yaşanan ufak tefek sıkıntılar, insanlık tarihinde anımsanamayacak kadar çok kısa zamanlardı

Bir Cevap Yazın