Dinler arası ziyaret

Türkiye Musevileri’nin Hahambaşı Ihsak Haleva, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette Türkiye Musevi Cemiyeti Başkanı Sami Herman ve İzmir Musevi Cemaati Başkanı da hazır bulundu.

Hahambaşı Ihsak Haleva, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Beth Hillel Simagogu’nun restore projesi için teşekkür etti. Başkan Aziz Kocoağlu da, İzmir’in tarihin farklı evrelerinde her kültüre, her inanca ve dile kapısını açan bir kent olduğunu vurgulayarak, “İzmirliler olarak, bu özelliğimizle gurur duyuyoruz” dedi.

Beit Hillel Sinagogu müze olacak

Büyükşehir Belediyesi’nin 29.5 milyon liralık kamulaştırma desteğinin yanı sıra, personel ve malzeme desteği de verdiği tarihi Agora bölgesi ile sinagoglar ve çevresi, rehabilite edilerek Kemeraltı Çarşısı ile bütünleşmesi sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi, bölgede bulunan sinagoglardan Beit Hillel Sinagogu için de röleve, restitüsyon, restorasyon ve mühendislik projelerini hazırladı; Kurul’dan da gereken onaylar alındı. İhale sürecinde olan bu çalışma ile yapı, müze olarak kentlinin hizmetine açılacak.

Bir Cevap Yazın