Gönüllü Hayvan Koruma Ordusu

Karşıyaka’da sahipsiz hayvanlara Yerel Hayvan Koruma Görevlileri sahip çıkıyor. Hayvan barınakları ve veterinerlik hizmetleriyle bu konuda gösterdiği duyarlılıkla hayvan severlerden alkış alan Karşıyaka Belediyesi’nin Yerel Hayvan Koruma Görevlilerinin sayısı 143’e ulaştı.

2008 yılından bu yana devam eden eğitim seminerleriyle her mahalleye Yerel Hayvan Koruma Görevlisi kazandıran Karşıyaka Belediyesi sayıyı arttırmayı hedeflerken, uygulamaya İzmir genelinde de öncülük ediyor. İzmir’de en fazla görevliye sahip olan Karşıyaka’nın bu konuda da ayrıcalığını ortaya koyduğuna dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Belediyemizin amacı sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmalarımızı sivil toplum örgütleri ve yerel hayvan koruma görevlileri ile ortaklaşa yürüterek güç birliği elde etmek. Emeklerimiz karşılıksız kalmıyor. Sokak hayvanları da bizim hayatımızın parçası… Onların da korunmaya ve sevgiye ihtiyaçları var. Yerel hayvan görevlileri de bu amaç doğrultusunda gönüllülük esasına göre çalışıyor. Onlarla birlikte sahipsiz hayvanları takip etmeyi sürdüreceğiz. Yaşam ortamlarını düzeltmeye çalışacağız. Ayrıca çevre kirliliğinin önlenmesi, kısırlaştırma operasyonlarının arttırılarak kontrolsüz üremenin önüne geçmek için de yoğun çalışmalarımız sürecek“ dedi.

İl Hayvanları Koruma Kurulunun kararıyla bu yıl (2012) üç kez yerel hayvan koruma görevlisi eğitim kursları açan Karşıyaka Belediyesi 2008 yılından bu yana ise beş kez bu kursu açarak İzmir içinde en yüksek sayıya ulaşan belediye olmuştur.

Kurs sonunda yapılan sınavlarda başarılı olanlar İl Hayvanları Koruma Kurulunca onaylandıktan sonra görevli kartı almaktadır.

Bir Cevap Yazın