TÜRKİYE’NİN “KAN DAVASI” BROADWAY SAHNESİNDE!

Broadway’de oyunları sahnelenen ilk Türk oyun yazarı Yakup Almelek’in son eseri “Kan Davası” (Blood Feud) Amerikalı tiyatro yönetmeni Annie Ward tarafından New York Off Off Broadway Abingdon Tiyatrosu’nda dünya prömiyerinde izleyiciyle buluştu.

Amerikalı ve İngiliz oyuncuların rol aldığı “Kan Davası”nda (Blood Feud) Derin’i, Tom Vickers, Suzan’ı Rachel Loebs, Musa Amca’yı John Mulcahy, Meryem’i Rosalind Ashford ve Ali’yi Vincent Ingrisano canlandırdı.

Daha önce “İş Adamı” (Businessman) ve “Uyanış” (The Awakening) adlı oyunları da Broadway’de sahnelenen Yakup Almelek’in “Kan Davası” adlı eseri 30 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında 6 gün boyunca Times Square’deki ünlü Abingdon Tiyatrosu’nda sahnelendi. Kan Davası’nın aynı kadro tarafından İstanbul’da sahnelenmesi için hazırlıklar başladı.

Yakup Almelek “Kan Davası” adlı eserini şöyle yorumladı
Bazı ülkelerin sosyal bir problemi hatta sıkıntısıdır bu. Kökleşmiş bir inancı veya arzuyu yok etmek, Einstein’ın deyimiyle, atomu parçalamaktan daha zormuş. Ancak ne kadar güçlü veya alt edilemez gibi görünse de, çözüm kesinlikle vardır ve sabırla aramak lazımdır. Bir genç kovalanmaktadır. Öldürülme emri çıkmıştır hakkında. Devamlı bir kaçış içindedir. Yanında hiç silah da taşımaz çünkü bilir ki kan kanı doğurur ve bu sonu gelmez bir girdaptır. Nefsi müdafaa için bile olsa…
Ülkenin kuvvetli kozları da vardır. Bunların devreye girmesi de kaçınılmazdır. Kan davaları er geç çözülmeyi beklerler.

Bir Cevap Yazın