“Zaman Yolculuğu” dün başladı

İsveç Kalmar Şehri proje koordinatörü EbbeVVestergren, “Zaman Yolculuğu Projesi” hakkında bir sunum yaptı. İzmir’in Bornova, Karşıyaka, Bayraklı ve Manisa Belediyelerinin ev sahipliğinde başlatılan ve 7 ülkenin 40 belediyesinden katılımcılarının olduğu “Çağlar arası Köprü (BridgingAges)” konferansı başladı. 5-8 Haziran tarihleri arası sürecek Tarihteki Ayak İzlerini Keşfetmek temalı konferans Yaşar Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıyla açıldı.

Zaman Yolculuğu projesinin devamı olan çağlar arası köprü (BridgingAges ) projesine izmir’den start verildi. Tarihteki Ayak İzlerini Keşfetmek başlıklı konferansa Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nazım Sözer, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Karşıyaka Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Çalışkan ve Manisa Belediyesi Başkan Yardımcısı Nursel Usta Mehmetoğlu katıldı. Konferansta açılış konuşmalarının ardından Çağlar Arası Köprü Geçtiğimiz yıl da Zamanda Yolculuk projesinin kapanışına ev sahipliği yaptıklarını belirten Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nazım Sözer, “Bu yıl İzmir’in 4 belediyesinin içinde olduğu Çağlar Arası Köprü (BridgingAges) projesinin açılış toplantısının üniversitemizde yapılmasından onur duyduk. Zaman Yolculuğu projesinin devamı niteliğinde olan Çağlar Arası Köprü’yü öğrenmek için bir ortam hazırlıyor. Bu sayede, tarihi öğrenirken geçmiş zamana da yolculuk yapmış oluyoruz” diye konuştu.

Açılış toplantısında 7 ülkeden misafirlerin olduğunu ifade eden Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Zaman Yolculuğu projesine başladık ve bitirdik. Bundan sonra geçmişte yaptığımız çalışmaları Çağlar Arası Köprü projesiyle devam ettireceğiz. Geçmişte yaşananları anabilmek ve yaşatabilmek insanoğlunun kültürünü yaşatması açısından çok önemli. Bornova’mızda bu projeyle birlikte 8 bin 500 yıllık tarih ortaya çıktı. Böyle bir mekanda zaman yolculuğu yapmak bizler için büyük onur ve gurur. Bilimi ve bilimsel bilgiyi geliştirirken doğadan uzaklaşıyoruz, insanın doğayla bütünleşik olduğu geçmişe özlem duyuyoruz. Konferansın hem kentimize, ülkemize, insana ve yaşama iyilikler getirmesini diliyorum” diye konuştu. İnsanların gün geçtikçe doğaya ve kendilerine yabancılaşmaya başladığını dile getiren Karşıyaka Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çalışkan, “Avrupa’da tarihe yönelik taş devrini de içine alan çeşitli köyler kuruluyor. İnsanlığın hangi evrelerden geçtiğini görerek öğreniyorlar. Bizler de böyle ortamları bulunduğumuz şehirlerde yaratabiliriz. Bu sayede zamanda yer alan kişiler kaybolmamış olur. Anadolu uygarlıklarla doludur. Zamanda yolculuğa çok uygun ortamlar bulmak mümkündür. Bu çalışmalara her zaman destek olacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın