Herkes Alsancak Stadı’nın yıkılarak AVM yapılmasına karşı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu İzmir’e yapılacak yeni stat için Alsancak Stadı’nın satılarak AVM yapılmasına karşı olduğunu açıkladı. Örnekköy Stadı’nı yapma konusunda kararlı olduklarını ancak bu çabalarının engellenmesi halinde Bornova’ya yeni bir stat inşa edebileceklerini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu “Alsancak Stadı’nda ne kadar hassassak, Gürsel Aksel Stadı’nda da o kadar hassasız” diye konuştu.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TOKİ tarafından kente yeni stat yapılması, Alsancak Stadı’nın satılarak imara açılması iddialarına ilişkin düşüncelerini spor basının temsilcileriyle paylaştı. Başkan Aziz Kocaoğlu, Alsancak Stadı’nın İzmir’in belleğinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir stadı Alsancak Stadı’nı yıkmadan da yapabilecek güçte olduklarını söyledi.
12 Haziran seçimlerinden bu yana yeni stat konusunda irade gösterdiklerini belirten Başkan Kocaoğlu yaşanan süreci ise şöyle özetledi:
“12 Haziran seçimlerinden önce dönemin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Özak, yine o dönemin Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, hemşehrimiz olan Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener’le, bakanımızın odasında bir araya geldik. Burada Örnekköy’de stat yapılması konusunu değerlendirdik. 20 bin kişilik bir stadın kentin kuzey bölgesinin ihtiyacını karşılayacağını ama İzmir’in 30-35 bin kişilik Avrupa standartlarında bir stada daha ihtiyacı olduğunu maliyetin bir miktarının İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir miktarının Bakanlık, bir miktarının da Futbol Federasyonu tarafından karşılanarak gerçekleştirilmesi için karar verdik. Bunun üzerine Sayın Valimiz Milli Emlak’ta olan bu araziyi Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne stat yapmak üzere tahsis etti. Tam bu çalışmalar sürerken seçim yapıldı. Bugün ne Faruk Bey, ne Mahmut Bey, ne Yunus Bey görevinin başında. Kala kala bir ben kaldım. Şimdiki Spor Bakanımız Suat Kılıç’la kendisinden iki defa randevu alarak görüştük. Bu durumu anlattım. Dedim ki “istiyorsanız hak edişin yüzde elisini İzmir Büyükşehir Belediyesi versin. Yarı yarıya bu stadı gerçekleştirelim. İstiyorsanız bu stadı kullanım değil, sadece yapım aşaması için bana tahsis edin, ben yapayım, yine size devredelim. Halkapınar Spor Salonu’nu da aynı yöntemle biz yaptık, 49 yıllığına Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne verdik. Bunun tamamını ben yapayım. Size bırakayım. Siz de bunu kullanın dedik. Sonra Bakan Bey İzmir’e geldiğinde Alsancak Stadı’nda buluştuk. Orada Alsancak Stadı arazisinin Büyükşehir Belediyesi’ne ait kısmının TOKİ’ye verilmesi teklif edildi” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, böyle bir teklifi son derece yadırgadığını belirterek, 4 Haziran itibari ile de Spor Bakanlığı’ndan gelen bir yazıyla Alsancak Stadı’nın imar durumu hakkında bilgi istendiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın