İtalya bir sokak kadar yakın

Ulusal birliğine kavuşmasının 150. yıldönümünü kutlayan İtalya’ya İzmir’den anlamlı bir jest geldi. İtalyan Konsolosluğu’nun talebi üzerine kent merkezindeki sokaklardan birine İtalya Sokağı adı verilerek, açılışı gerçekleştirildi.

İtalya’nın Ulusal Birliği’nin 150. Yıldönümü kutlamaları kapsamında İzmir’in Alsancak semtindeki bir sokağa İtalya Sokağı adı verildi. Sokağın açılışı nedeniyle düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, İtalya’nın İzmir Konsolosu Igor Di Bernardini, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, spor ve iş dünyasından bir çok ünlü ismin yanı sıra çok sayıda İzmirli katıldı.
Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Alsancak semtindeki eski 1381 Sokak’a İtalya Sokağı adının verilmesi yönündeki talebin iki ülke halklarının ilişkilerinin bir sembolü olması amacıyla Konsolos Di Bernardini’den geldiğini belirterek, kararın Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oybirliği ile alındığını söyledi. Konak Belediyesi’nin sokaktaki fiziki düzenlemeleri tamamlanmasının ardından açılışın gerçekleştirildiğini dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Açılışı yapılan sokağın iki ülke arasındaki dostluğun, barışın, kardeşliğin yanı sıra ekonomik ve sosyal ilişkilerin de gelişmesine katkıda bulunmasını diliyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın