Eski otobüs kalmayacak

İzmir’de toplu ulaşım filosunu yeni nesil 100 otobüsle daha güçlendirecek imzalar atıldı. Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ A.Ş. tarafından satın alınacak Otokar Kent serisi otobüslerin imza töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Çok kısa süre içinde İzmir’de eski otobüs kalmayacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ A.Ş.’nin Otokar firmasından satın alacağı 100 adet otobüsle ilgili protokol törenle imzalandı. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra başta İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Hülya Güven, Oğuz Oyan, Mustafa Moroğlu ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç olmak üzere çok sayıda belediye başkanı ve Meclis üyesi ile siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu törende yaptığı konuşmada, ulaşımdaki hedeflerinin mutlaka ve mutlaka metro, banliyö ve tramvay gibi elektrikle çalışan raylı sistem yatırımlarına ağırlık vermek ve deniz ulaşımını daha yoğun kullanmak olduğunu söyledi. Yatırım olanaklarının büyük bir bölümünü bu yönde kullanarak, İzmirlileri konforlu, hızlı ve emniyetli bir şekilde taşımayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, bu sayede tüm belediyeler açısından büyük bir yüke dönüşen ulaşım sübvansiyonunu da minimuma indirebileceklerini söyledi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, bugün toplu ulaşım alanında ESHOT’un 1400 otobüsle günde 860 bin, İZULAŞ’ın 400 otobüsle 200 bin yolcu taşıdığını, Metro’da 180 bin, İZBAN’da ise 155 bin olan günlük yolcu sayısının da her geçen gün arttığını dile getirdi. İZBAN’daki yolcu sayısının yeni çekerlerin katılımı ve TCDD ile birlikte yapılacak bazı düzenlemelerle birlikte 300 bine çıkabileceğini sözlerine ekleyen Başkan Kocaoğlu, Metro’da ise hattın Üçkuyular’a ulaşmasıyla mevcut sayının 350 bine ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Bir Cevap Yazın