EN BÜYÜK ÇEVRECİLER ÖDÜLLERİNİ TÖRENLE ALDI

Karşıyaka Belediyesi’nin çevre bilincinin arttırılması amacıyla geleneksel hale getirdiği 2011 yılı çevre ödülleri töreni Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nda yapıldı. 2011 yılının çevrecileri plaket ve berat ile ödüllendirildi. Törene Belediye Başkanı Cevat Durak ve eşi Birsen Durak, Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, İl Emniyet eski Müdürü Halil Tataş, Belediye Meclis Üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Son derece eğlenceli başlayan çevre ödülleri töreninde İnci Şener İlköğretim Okulu ile Atakent Aysel-Salih Baysak Anaokulu öğrencilerinin renkli kostümleri ile yaptığı dans gösterileri misafirlerden büyük alkış aldı. Miniklerin çevre ve doğa ile ilgili açtığı dövizler de son derece dikkat çekiciydi.
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak törende yaptığı konuşmada belediye olarak çevreye yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. Çevreci yatırımlar yaparak ilerlemeye çalıştıklarını belirten Başkan Durak “ Dünyada karbondioksit gazının azaltılması için çalışmalar yapılıyor. Avrupa’da 3 binin üzerinde belediyenin üyesi olduğu Belediye Başkanları sözleşmesine de ülkemizden ilk imza koyan biziz. Karbondioksit oranını %20 azaltma sözü verdik. Sürdürülebilir enerji ve su kaynaklarının korunması için imza attık. Avrupalıyız diyoruz. Çevreye daha çok önem vermeliyiz. “ dedi. Temiz çevre için bisiklet projesini hazırladıklarını, ayrıca doğal gaz ve jeotermal enerjinin de önemine dikkat çeken Durak, temiz enerjinin büyük önem taşıdığını, herkese de bu konuda büyük görevler düştüğünü söyledi.
Vali yardımcısı Ardahan Totuk da Başkan Cevat Durak’ı çevreyle ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı kutlarken konuşmasında dünyada sanayi devriminden sonra çevre kirliliğinin hızla arttığına dikkat çekti.
Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ise orman yangınları ile ilgili açıklamalar yaptı ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Konuşmaların ardından ise ödül törenine geçildi
Karşıyaka Belediye Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu raporu doğrultusunda Okul dalında üç okul ödülü paylaştı. Öğrenci ve velileri “çevre, doğal kaynaklar ve geri dönüşüm” konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak, sorunların çözümünde aktif katılımlarını ve çevrelerine model oluşturmalarını sağlamak amacıyla Gelecek Bizim Biz Geleceğiz Projesini uygulamaya geçiren Atakent Aysel-Salih Baysak Anaokulu, İlköğretim okullarında kalıcı geri dönüşüm sistemi oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla “Geri Dönüştürüyorum&Geleceğimi Koruyorum” Projesini uygulayan; İnci Şener İlköğretim Okulu, E-twinnig projeleri kapsamında “Kirliliği Haykıralım” projesi ile E twinnig Ulusal Destek Birimleri tarafından Ulusal Kalite Etiketi ve Öğrenci Kalite Etiketi Ödülü alarak projelerini evrenselleştirilen, en çevreci aile yarışması düzenleyerek çevreyi korumaya yönelik aldığı karar ve uygulamalarla İzmir Ata Koleji ödüle layık görüldü. Kişi dalında ise Koruyucu Aileler Derneği Başkanı Rukiye Urgancı, bireysel olarak yapmış olduğu atık pil, kullanılmış kızartmalık yağ toplama çalışmalarıyla Çevre Ödülünü kazanan isim oldu. Okul dalında 2011 yılı mansiyon ödülleri ise Miyase İnceer İlköğretim Okulu, Özel gelişim İlköğretim Okulu ve Lisesi, Özel Ekin Koleji, Behçet Uz Anadolu Lisesi, Kişi dalında mansiyon ödülü ise Nurgül Özalp’e verildi

Kurum dalında ise bu sene ödül verilmedi.
Kazananlara ödüllerini Belediye Başkanı Cevat Durak, Vali yardımcısı Ardahan Totuk, Başkan Durak’ın eşi Birsen Durak, Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Halil Tataş ve meclis üyeleri verdi.

Bir Cevap Yazın