İzmir’de 17 ekip kene ile mücadeleye başladı

Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in 21 ilçesinde 200 kişiden oluşan 17 ekiple sürdürdüğü kene mücadelesine hız verdi. Ekipler, sıklaşan şikayetleri yerinde değerlendirerek gerekli önlemleri alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıl boyunca sürdürdüğü ‘kene’ mücadele çalışmalarını yaklaşan yaz ayları nedeniyle hızlandırdı. İzmir’in yerel yönetimi, keneye karşı ilaçlama çalışmalarına Balçova, Bornova, Buca, Bayraklı, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Konak, Karşıyaka, Narlıdere ilçelerinin yanısıra Menemen, Foça, Aliağa, Kemalpaşa, Torbalı, Selçuk, Menderes, Seferihisar, Urla ve Bayındır’daki toplam 200 kişiden oluşan 17 ekiple aralıksız devam ediyor.

Tüm yıl gerçekleşen ilaçlama çalışmalarının Nisan-Kasım aylarında arttığına dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Haşere Mücadele Şefliği ekipleri, yılbaşından bu yana yaklaşık 150 adet şikayet aldıklarını belirttiler. Bütün şikayetlere 24 saat içinde mutlaka müdahale edildiğini hatırlatan ekipler, “Vatandaşlarımızdan özellikle rekreasyon alanları, parklar ve bahçeler gibi alanlara yönelik şikayetler alıyoruz. Ekiplerimiz olay yerinde incelemelerde bulunuyor ve ilaçlama yapıyorlar. İnsanların yaşadığı alanlarda da uygulanabilen, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kene ruhsatlı insektisit kullanıyoruz. Söz konusu şikayetler, yaz aylarında daha da artacaktır. Kene vakasıyla karşılaşanlar ya da şüphe duyanlar, zararlı ile temas etmeden Belediye’ye başvursunlar. Kene zararlısı tarafından ısırılanlar ise keneyi kendileri çıkarmaya çalışmadan en yakın sağlık kuruluşunda bir uzman tarafından çıkarılmasını sağlasınlar” açıklamasını yaptı.

Bir Cevap Yazın