Rahvan Atçılar Menemen’de buluşacak

Ata sporumuz olan rahvan at yarışları geleneğini yaşatan Menemen Belediyesi’nin 27 Mayıs Pazar günü Seyrek Arena’da gerçekleştireceği “2. Rahvan At Yarışları”, Türkiye’nin dört bir yanından rahvan atçıları buluşturacak.

Geleneksel hale getirdikleri bu etkinliğe, başta Menemen ve İzmirliler olmak üzere tüm at severleri davet eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; Pazar gününü sıra dışı geçirmek isteyen vatandaşlar için, saat 11:00’de başlayacak bu şenliğin bulunmaz bir fırsat olduğunu söyledi.
Menemen’in, rahvan atçılık konusunda çok köklü bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Tahir Şahin; “Menemen’in rahvan atçılık konusunda öncü olması gerektiğine inandığımız için, Rahvan atçılık konusunda yoğun bir tecrübeye sahip ilçemizi, bu alanda çekim merkezi haline getirmek istiyoruz” dedi.
Kuzey Ege’nin incisi Menemen’i, Rahvan Atlı Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapan bir ilçe olarak görmek istediğini açıklayan Başkan Şahin; “İlçemizin Rahvan Atlı Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapması ve rahvan atçılığın merkezi olarak gösterilmesi için elimizden gelen tüm çabayı ortaya koymaktayız” dedi.

Büyük yarış öncesi Müşerref AKAY konseri
Menemen Belediyesi’nin bu yıl ikincisi düzenlediği Rahvan At Yarışlarına; Karadeniz, Akdeniz, Ege, Marmara, İç Anadolu ve Güneydoğu bölgelerinden 200 kadar rahvan at katılacak. Seyrek Arena olarak adlandırılan 900 mt kum pistte, 11 kategoride yarışlar gerçekleştirilecek. Baş, Başaltı, Büyük Orta, Küçük Orta, Taze Beşli, Deste 4’lü Tay, Deste 3’lü Tay, Tozkoparan, İthal A, İthal B ve Köylü Dörtnal kategorilerinde gerçekleşecek yarışlarda dereceye girenlere toplamda 70 bin TL civarında ödül dağıtılacak.
Ayrıca rahvan atçıların yarış öncesi eğlence geleneği bu yıl da Menemen’de yaşatılacak. Türk Sanat Müziği’nin güçlü sesi Müşerref Akay, 26 Mayıs Cumartesi günü saat 20:00’de Seyrek Meydanı’nda vereceği konserde birbirinden güzel şarkılarını seslendirecek.

Bir Cevap Yazın