Bir mumya nasıl tekstile ilham oldu?

Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Meslek Yüksekokulu, Tekstil Teknolojisi 2. Sınıf – B Şubesi Öğrencileri, Proje Hazırlama dersleri kapsamında, Öğr.Gör. Senay GÖKÇEN danışmanlığında, kumaşlarla hazırladıkları tekstil panolarının yer aldığı “FabricGami – Fabric Art Meets Origami” isimli sergi ile yaratıcı yönlerini bir kez daha ortaya koydular.

Önceki yıllarda “Sanatsal Sutyen” ve “Ayakkabı Süsleme” gibi yaratıcı projeler gerçekleştiren program öğrencilerinin bu yılki proje konusu, kağıt katlama sanatı Origami’den yola çıkarak hazırlanan “Kumaş Katlama Tekstil Panoları” olarak belirlendi. Sanatsal tekstil yüzeylerinin yaratılmasında kullanılan, ya da belirleyici bir moda trendi olabilen kumaşların, farklı biçimlerde katlanarak özel doku ve hacimler oluşturması, çağdaş moda tasarımcılarının son yıllarda artan biçimde kullandığı temel yöntemlerin başında gelmektedir. Tasarımın başlı başına farklı olmasını sağlamak için kumaşları alışılagelmiş ve kalıplaşmış tekniklerin dışında kullanarak yaratılan yeni yüzeyler ve bu yüzeylerden çıkışlı giysi tasarımı yapan genç yetenekler, kumaş katlama sanatı geleneğini günümüzde de sürdürmektedir.

Antik çağlardan günümüze kadar gelen bu tekniği özellikle Eski Mısırlılar büyük bir ustalıkla kullanmıştır. Eski Mısırlılar, mumyalama esnasında sıklıkla kullandıkları bu esas yöntem ile, kumaş katlama biçimlerinin en belirgin örneklerini vermiştir. Eski Mısırlılar, ölülerini sonsuzluğa uğurlarken, aynı zamanda tekstil dokularıyla yarattıkları muazzam eserleri de beraberinde bizlere miras bırakmışlardır.

[highlight color=”eg. yellow, black”]FabricGami Projesinin temel çıkış noktası; Paris – Louvre Müzesi’nde yer alan, MÖ 332-30 dönemine ait ve günümüze kadar gelebilmiş en kusursuz mumyalardan birisi olan, Pachery ya da Nenu adıyla bilinen bir erkeğe ait mumyanın baş kısmında kullanılan kumaş katlama tekniği olmuştur. Balmumuna batırılmış keten kumaşların bir yanlarından katlanıp birbirine dik gelecek şekilde üst üste katlanmasıyla mumyanın tüm yüzünü ve baş kısmını boyna değin sarması sağlanmış, bu sayede, mumyanın tüm bedeninin bozulmamış olmasının yanı sıra, eşsiz bir görünüm ortaya çıkmıştır. Bu kusursuz katlama tekniği detaylı biçimde incelenmiş ve projelere ilham veren temel teknik olarak belirlenmiştir.[/highlight]

FabricGami Projesiyle Tekstil Teknolojisi 2. Sınıf – B Şubesi Öğrencileri, daha önce hiç kullanmadıkları bir teknik öğrenmenin yanı sıra, Temel Sanat Eğitimlerinde tecrübe ettikleri kompozisyon, desen, tekstür ve strüktür ilişkilerinin üç boyutlu halini özgün tekstil yüzeyleri yaratarak geliştirmişlerdir. Öğrenciler, projelerinin yapım aşamasında katlama, yapıştırma, dikme gibi farklı yöntemlerle, projeye uygun nitelikte kumaşları ve destekleyici tekstil yardımcı malzemelerini de bir arada kullanarak, karma bir teknikle panolarını oluşturmuşlardır. En yalın ve temel Origami teknikleri ve geometrik yerleştirmeler kumaşlara aktarılmaya çalışılmıştır. Kumaşların yapısal özelliklerinden, kağıt gibi çok keskin ve stabil hatlar yaratılamayacağından, olabildiğince formu koruyacak teknikler esas alınarak projeler oluşturulmuştur.

FabricGami projesi aynı zamanda bir sosyal sorumluluğu da beraberinde getirmiştir. Projede kısıtlı miktarda malzeme tüketilmiştir. Artık veya başka bir işe yaramayacak kadar küçük kumaş parçalarıyla, tekstil – moda sanayindeki üretim firelerine sanatsal bir yaklaşımla çözüm olmaya çalışılmış, az malzeme ve düşük maliyetle güzel ürünlerin ortaya çıktığı, bir nevi “geri dönüşüm” projesi oluşturulmuştur.

Sergide eseri yer alan öğrenciler:
Açelya GİRGİN
Adil ORUÇ
Ayşe ÇOK
Burçin ŞENTÜRK
Buse YETKİN
Cihan KAHRAMAN
Elif BAŞARAN
Erkan CANGÜL
Esra SÜBÜTAY
Faik Sinan TANKOŞ
Fatma MAVİ
Gözde TELCİ
Medine GÖKDUMAN
Melike ERDEN
Merve ŞAHİN
Murat YİTİK
Pelşin GÜLTEKİN
Salim Murat ÜNALAN
Şerife TURA
Zeynep KILAVUZ

Sergi websitesi: www.fabric-gami.com

Bir Cevap Yazın