Hergün yüzülebilir körfeze biraz daha yaklaşıyoruz

İzmir Körfezi’ne balık girişini ve su sirkülasyonunu önleyen Ragıp Paşa Dalyanı’nın su altında kalan duvarları yıkıldı. Büyükşehir ve DLH işbirliğiyle sürdürülen derinleştirme çalışmaları da tamamlandığında, dalyan artık “Temiz Körfez” hedefi önünde engel olmaktan çıkacak.

Su sirkülasyonunu sağlayarak Körfez’in hızlı bir şekilde kendisini yenilemesine yönelik projeler yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ragıp Paşa Dalyanı’ndaki çalışmalarını sürdürüyor. DLH (Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü) ile yapılan protokol kapsamında 2010 yılından bu yana Mavişehir ve Bostanlı derelerinde tarama çalışması yapılırken, Ragıp Paşa Dalyanı’nda bulunan dipteki duvarın yıkımına ise geçtiğimiz yıl başlanmıştı. Yoğun çalışmalar sonunda, körfezdeki su sirkülasyonunu önleyen duvar yıkılırken, dalyanın her iki tarafında kalan dip kalıntıları da Kazar gemisi ile temizlenmeye başlandı.
Körfez’in kuzey aksında su sirkülasyonunu önleyen, dere ağızlarında rüsubat birikimini artıran Ragıp Paşa Dalyanı ile Bostanlı ve Mavişehir derelerinden bugüne kadar 800 bin metreküp çamur çıkarıldı. Ragıp Paşa Dalyanı ve AOSB’den körfeze açılan dere ağızlarında 400 bin metreküp çamurun daha çıkarılacağı bildirilirken, hedef, suda 4 metre derinliğe ulaşarak sığlaşmanın önüne geçmek ve Körfez’de doğal akıntıyı sağlamak olarak belirlendi.

Bir Cevap Yazın