Çiğli’de, 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlama töreni Çiğli Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Kaymakamlıktan alınan özel izinle yapılan törene Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, CHP Çiğli İlçe Başkanı Nihat Gültekin, partililer, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, başta Atatürkçü Düşünce Derneği olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Katılımcılar ellerinde Türk bayrakları ve çelenkle ilçe binasının önünden tören alanına kadar yürüyerek geldiler.

Atatürk anıtına çelenk koyan Başkan Metin Solak, 19 Mayıs’ın sıradan bir tarih olmadığını belirterek, hiç kimsenin bu tarihi unutturmaya gücünün yetmeyeceğini söyledi. Başkan Solak şöyle konuştu; “19 Mayıs unutulacak, unutturulacak bir tarih değildir. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal’in işgal altındaki yerlerde işgal güçlerinin donanmaları arasından geçerken ‘geldikleri gibi gidecekler’ dediği, bu ülkeyi kurtarma mücadelesini başlattığı Samsun’a çıktığı gündür. 19 Mayıs’ı böyle anlamlı hale getiren o mücadele yıllarıdır. Aradan bunca zaman geçtikten sonra resmi törenlerin iptali ile 19 Mayıs’ı Türk halkına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına unutturamayacaklardır. Bizler buna müsaade etmeyeceğiz. Her geçen gün Mustafa Kemal’in Samsun’da başlattığı mücadelenin daha da büyüyerek bir çığ gibi tüm ülkenin her noktasına yayılacağından eminim”

CHP İlçe Başkanı Nihat Gültekin de 19 Mayıs 1919 ulusal kurtuluş savaşının başladığı gün olduğuna değinerek, “Atatürk Türk gençliğini seviyor onlara güveniyordu. Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyetinin temelinin atıldığı gündür.19 Mayıs yarınları aydınlatan çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren tam bağımsızlığın öncüsü Mustafa Kemal Atatürk ün doğum günüdür. Demokrasiye tam bağımsızlığa insan haklarına ve özgürlüğe olan inancımızla 19 Mayıs bayramınızı kutluyorum” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın