Yerel hayvan koruma görevlileri iş başında

Çiğli Belediyesi sokak hayvanlarının korunması ve daha rahat koşullarda yaşamlarını sürdürebilmeleri amacıyla yerel hayvan koruma gönüllüleri projesini uygulamaya başladı ve gönüllülere sokak hayvanlarını korumak üzere ilk eğitimleri verildi.

Çiğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından, gönüllülerin sokak hayvanlarının bakımını daha profesyonelce yapabilmeleri amacıyla, yerel hayvan koruma gönüllüsü projesi başlatıldı. Belediyeye başvuran gönüllüler eğitimlerini veteriner işleri müdürlüğünde aldılar. Orman ve Su İşleri Bakanlığı İzmir Şube Müdürlüğü ile belediye veterinerlerinin verdiği eğitimde, gönüllülere hayvan davranışları, kedi köpek bakımı, beslenmesi ve hastalıkları, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, hayvan sayısı kontrolü, AB Sözleşmesi, sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları gibi temel konularda bilgi verildi. Eğitimlerini tamamlayan gönüllüler yapılan sınavın ardından sertifika alarak görevlerine başladılar.

Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak eğitimleri sırasında ziyaret ettiği gönüllülerin, sokak hayvanlarının korunması adına önemli işlev üstlendiklerini söyledi. Gönüllülerin belediyeye önemli katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Solak, “Zaten çok sayıda gönüllümüz bizlere yardımcıydı. Ancak bu eğitimlerin ardından daha profesyonelce desteklerini yanımızda hissedeceğiz. Belediye olarak her yere yetişemeyebiliyoruz. Ancak gönüllülerimiz ile sağladığımız koordinasyon sayesinde sokak hayvanlarını daha iyi koruyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın