İzmir’i bilişimin merkezi yapacak

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ar-Ge Laboratuvarı açılıyor. İzmir’de bir ilk olan teknoloji üssünden farksız merkez, tüm Türkiye’ye bilişim hizmeti verecek, bu alanda eksikliği çekilen uzmanları yetiştirecek

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bilişimde çığır açacak dev bir yatırıma imza attı. DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ar-Ge Laboratuvarı hizmete giriyor. Cuma günü gerçekleştirilecek törende açılış kurdelesini, Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün’le, Vali Cahit Kıraç’la kesecek. İzmir’i bilişimin merkezi yapacak, kentte bir ilk olacak merkez, son teknolojiyle donatıldı, tüm işlemlerin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak teknik altyapı kuruldu.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Vahap Tecim, bilgi teknolojilerine hükmeden, kurum ve kuruluşların istediği bilişim sistemlerini üretecek akademik ortam hazırladıklarını ifade etti. Prof. Dr. Tecim, merkezin ülke çapında büyük önem taşıdığının altını çizdi, şu bilgileri verdi:
“Buca Dokuzçeşmeler Kampüsü içerisinde yeni kurduğumuz Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi teknolojik bir hizmet binasına kavuşmuş oluyor. Bu merkezde tüm Türkiye’ye hizmet edecek hem diploma hem de uygulamalı sertifika programları bilgisayar ortamında isteyenlere sunulmuş oluyor. Şu an 296 kişilik kontenjanla İlahiyat Fakültesi lisans tamamlama programı canlı-interaktif eğitimlerle sürerken, birçok sertifika programı da hizmete açılmış bulunuyor. Gelecek yıllarda önemli sayıda yüksek lisans, meslek yüksekokulu programları ve lisans programları yanında kurumların ihtiyacı olan her türlü eğitim programlarını internet aracılığıyla gerçekleştireceğiz. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, kurum ve kuruluşların bilişim personeli ihtiyacını karşılarken, bu alanda teknolojinin geliştirilmesine ve ar-ge çalışmalarının yapılmasına da olanak sağlayacak. Burada eğitim görecek öğrenciler, bilgisayar ve iletişim altyapımızdan yararlanarak ihtiyaç duyulan yazılımları yapabilme, sistem problemlerini çözebilme imkanına sahip olacak. Bölüm aynı zamanda üniversite içerisine ve dışarıya her türlü bilişim hizmeti de sunacak. Bunların yanında her türlü harita tabanlı bilgi sistemini hayata geçirdik. Kendi akıllı kartını kendi hazırlayan, eğitim kalitesini ve üniversitede yaşam kalitesini artıran teknolojileri üreten bir üniversite haline gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Şimdi sahip olduğumuz bilgi ve deneyimleri, yeni açtığımız bölüm ve laboratuvarla hem İzmir’le hem de tüm Türkiye’yle paylaşacağız.”

Bir Cevap Yazın