MAYIS = MUTLULUK

Mayıs ayı yazın gelişini gerçekten müjdeleyen bir aydır. Güneş artık sabahları daha erken doğar akşamları bizi daha geç terk eder. İçerisinde coşkuyu, sıcaklığı ve en önemlisi mutluluğu barındırır. Hıdrellez ile başlar bu güzel ay. Her sene geceden gül ağacı dibine yazılan dilekler güneşin ilk ışıklarına kadar o ağaçtan alınır. Kimi inancı gereği denize atar kimi yakar. Ama tüm insanlığın istekleri aynıdır. Önce sağlık ister sonra mutluluk… Aradakiler mi kişisel isteklerdir. Gençler mezuniyeti görüp iş sahibi olmayı, anneler çocuklarının sağ salim mürivetini görmeyi, babalar eli ekmek tutsun isterler. Herkes bu ayda birdir aslında, tüm istekler insanlık içindir. Hemen ardından annelerimizin günü gelir.
Anneler Günü semboliktir aslında, kimileri benim gibi yanında olmayan ama aslında hep yanında olan annesini özler, burnunun direği sızlayarak. Kimisi şanslıdır o gün annesi sabah kahvaltısı onun için hazırlar. Kimi de vicdansız evlatlar vardır, uzun zamandır annesinin sesini duymayan. İşte bugün asıl o evlatlar içindir. Bırakın alınan hediyeleri söylenen sözleri. Bugün o çocukların mahalle baskısıdır. Her yerden karşılarına çıkar, TV reklamlarında, gazetelerde fotoğraflarda, otobüs durağında dedikodularda. Eğer sen bu yazıyı okuyan, böyle bir evlatsan yaşarken annenin kıymetini bil. Şimdi çık yola daha önce yaşanmışların üzerine sünger çek, yanına koş… Zamanı kaldığın yerden devam ettir. O kucaklar dün olduğu gibi bugünde sana açıktır…
Bu kadar yoğun bir ayda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na değinmeden geçemeyiz. Kurtuluşa giden ilk yolda yakılan meşalenin ateşi 19 Mayıs 1919’dan beri yanıyor. İçi boşaltılan kutlamaları, tartışmaları bir yana atalım. İşin özü bayramı anlatan kelimelerde yatıyor. Gençliği olan bir ülke bugün de vardır yarında olacaktır. Nesillere aktarılan her iyi erdem ilerde hepimizin yararına, her kötü erdem zararına olacaktır.
İşin özü bu güzel ayda hayalleriniz gerçek, mutluluğunuz daim olsun…

Güliz Eğrihancı

Bir Cevap Yazın