Bayraklı’da 10. En Temiz Sokak seçildi

Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen Türkiye’nin ilk ve tek “Temiz Sokak” yarışması devam ediyor. Fuat Edip Baksı Mahallesi’nin 1626/2 ve 1626/3 sokak aynı anda en temiz sokak seçildi. Altınlarını Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın elinden alan mahalle sakinleri sokaklarının temizlikleriyle gurur duyduklarını söyledi.

10. En Temiz Sokak Fuat Edip Baksı Mahallesi’nden
Bayraklı Fuat Edip Baksı Mahallesi 1626/2 ve 1626/3 sokak sakinleri 10. En Temiz Sokak seçildi. Geleneksel hale gelen yarışmada amaçlarının sadece altın dağıtmak olmadığını söyleyen Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Yarışmalarımız halkımızın bir araya geldiği bir sokak etkinliğine dönüştü. Bundan da hayli memnun olduklarını görmek bizi mutlu ediyor” dedi. Başkan Karabağ temiz sokak yarışmasında mahallenin sorunlarının dinlendiğini ve sorunların çözümü için bir araya gelindiğini söyledi. Çekiliş sonucu 10 mahalle sakini Başkan Karabağ’ın elinden altını aldı.

Mahalle sakinlerine “Kentsel Dönüşüm” vurgusu
Kendisinin de Bayraklı’da büyüdüğünü ve bölgeyi çok iyi bildiğini ifade eden Karabağ, kentsel dönüşümün yerinde yapılmasının önemine değindi. Karabağ seçim beyannamesinde de yer alan kentsel dönüşümün Bayraklı’nın ve İzmir’in kurtuluş reçetesi olduğunu belirtti ve, “Kentsel Dönüşüm Bayraklı’nın kurtuluşu olduğu gibi İzmir’in de depreme karşı korunması için önemli. İlk önce pilot alan belirledik. Bu proje Fuat Edip Baksi’nin büyük bir bölümünü kapsıyor. Kentsel dönüşümde olmasa olmazımız Bayraklı Halkının yerinden olmaması koşuludur” dedi.

İnsanımız çağdaş kentte yaşamayı hak ediyor
Bölge insanın 4-5 kuşaktan beri bölgede yaşadığını belirten Karabağ, “Burada yaşayan insanlar dün köyden göç edip gelmiş insanlar değil. Yıllardır buralarda yaşıyorlar. Yaptıkları evler eskimiş durumda. Eskimesine ve olumsuzluklara rağmen bölge insanı buraları yaşam tarzları ile güzelleştirmiş. Ancak artık insanımız aynı zamanda çağdaş bir kentte yaşamak istiyor. En çok da bulunduğu yerde yaşamak istiyor. Buna katılmamak mümkün değil. İnsanlar emekli maaşlarını buralara gömdü. Biz gökdelenlerden gecekondulara değil gecekondulardan gökdelenlere bakanların belediye başkanıyız. Bu eksende buranın insanı başka yere gitmemeli, sahip olduğu hak kadar daire sahip olmalı” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın