Yüzde 100 temiz su

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün İzmir’in suyuna yönelik “Yüzde 80 oranında temiz” değerlendirmesine yanıt veren İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in içme suyunun yüzde 100’ünün İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik standartlarına göre uygun içilebilir su kalitesinde olduğunu açıkladı.

İzmir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne atanan Uzm.Dr. Bediha Türkyılmaz’ın “Şu an itibariyle İzmir’in suyunun yüzde 80 oranında temiz olduğunu söyleyebilirim. Bu gerçekten iyi bir sonuç ama biz bunu yüzde 100’e çıkarmayı hedefledik. Yapacağımız analizlerde olumsuz bir durumla karşılaşırsak da durumu Büyükşehir Belediyesi’ne iletip tedbir alınmasını isteyeceğiz. İzmirliler’in damacana suyu para verme dönemini bitirmek istiyoruz” şeklindeki açıklamalarına yanıt veren İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Suyumuz yüzde 100 temiz” dedi.

İzmir halkına sunulan içme ve kullanma suyunun kalitesinin, Sağlık Bakanlığı mevzuatı gereği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kontrollerinin dışında 2000 yılından beri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da kontrol edildiğini hatırlatan İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri; “İzmir’in içme suyu numuneleri, şimdiki unvanı İl Halk Sağlığı Müdürlüğü olan Hıfzıssıhha Enstitüsü Laboratuvarı’nda analiz edilmektedir. Analizi yapılan suyun yüzde 80’inin değil yüzde 100’ünün İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliklere göre uygun standartlarda olduğu analiz sonuçları ile ortaya konulmuş, internette düzenli yayınlanarak kent halkına duyuruları yapılmaktadır” dedi. 11 ilçeye temin edilen içme ve kullanma suyunun Tahtalı, Balçova Barajları ile Göksu-Menemen-Halkapınar-Pınarbaşı kuyularından sağlandığını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

Suyumuz A1 kalitesinde

“Tahtalı-Balçova barajlarından temin edilen içme ve kullanma suyu, her iki yerde bulunan içme suyu arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra şebekeye verilmektedir. Baraj havzalarındaki kısıtlayıcı koruma kontrol çalışmaları ile göl hamsu kalitesi A1 sınıfında (Basit fiziksel arıtma ve dezenfeksiyon ile içilebilir su kalitesinde) olup içme suyu arıtma tesisi çıkış su kalitesi de İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik standartlarına göre uygun, içilebilir su kalitesindedir. Ayrıca kuyulardan temin edilen içme ve kullanma suyu da Çullu- Menemen-Halkapınar’da bulunan 3 adet arsenik içme suyu arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra şebekeye verilmektedir. İçme suyu arıtma tesislerinden şebekeye verilen su kalitesi İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik standartlarına göre uygun içilebilir su kalitesindedir. İdaremiz tüm tesis giriş ve çıkışlarından, su dağıtım depolarından ve şebekeden günlük/haftalık numuneler alarak Akredite İZSU laboratuarında analiz etmekte ve kontrol edilmesinin yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğü elemanları ile İZSU ekiplerince ortak yapılan denetimlerle numuneler alınmaktadır. Bu kapsamda 11 ilçeyi besleyen 7 adet ana su deposundan 2011 yılı içinde mevzuata göre izlenmesi gereken numune sayısı 59 adet olması gerekirken 84 adet numune, 80 adet farklı adresten de mevzuat gereği 1516 adet alınması gerekirken 2011 yılında 1960 adet numune alınmış ve numuneler hem Hıfzıssıhha hem de İZSU laboratuvarlarında analiz ettirilerek İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik standartlarına göre uygun içilebilir su kalitesindeki suyun analiz sonuçları gerek İZSU gerekse İl Sağlık Müdürlüğü internet sayfalarında düzenli olarak yayınlanmaktadır.”

Bir Cevap Yazın