İzmir’de “Teknopark” heyecanı

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulması için protokol imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “kurucu heyet üyesi” olarak yer aldığı “Teknopark”, kentin gelişiminde büyük rol oynayacak.

İzmir, yeni bir teknopark kazanıyor. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde kurulan “teknopark”ın ardından, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulması için çalışmalar tamamlandı. 21 kurucu üyenin imzasıyla hazırlanan protokol önümüzdeki günlerde onaylanması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na gönderilecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de “kurucu üye” olarak yer aldığı Teknopark, iki bölgede kurulacak. Bölgelerden bir tanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampusü’nde yer alan 17 bin 400 metrekarelik alan, diğeri ise üniversitenin İnciraltı yerleşkesinde Üniversite Hastanesi’nin yanında bulunan 10 bin 487 metrekarelik alan.
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Binası Senato Salonu’nda gerçekleşen protokol imza törenine, kurucu heyette yer alan kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. İzmir’deki tüm üniversitelerin kuruluş aşamalarını görme şansına ulaştığını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, “Teknoparkların kurulması ve gelişmesine her türlü desteği vermeliyiz” dedi. Dr. Aydoğan, “Bir buluşun bir ülkenin önünü açacağına inanıyoruz. Tüm yerel yönetimler olarak, teknoparkların, bilimsel araştırmaların, AR-GE çalışmalarının en büyük destekçisi olacağız. İnşallah kurulacak olan teknoparklarla, ülkemizi dünyaya tanıtacak işler yaparız. İyi bir başlangıç yaptık ve sonunun da iyi geleceğine inanıyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın