BU YARIŞMANIN TADI DAMAKLARDA KALDI

Karşıyaka Belediyesi’nin, sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek, Akdeniz tipi beslenmenin sağlığa katkısını halka anlatmak ve Ege Bölgesi’nin lezzetli yemeklerini öne çıkarmak amacıyla üçüncü kez düzenlediği Zeytinyağlı Yemek Yarışması Karşıyakalılardan yine büyük ilgi gördü.
Zeytinyağlı yemekler ve zeytinyağlı hamur işleri (Börek ve tatlılar) kategorilerinde gerçekleşen yarışmada 75 leziz tabak önce jürinin önüne geldi, ardından misafirlere ikram edildi. Gazeteci yazar Nedim Atilla’nın danışmanlığında gerçekleşen yarışmada jüri üyeleri, görüntü, lezzet, sunuş biçimi, orijinallik, içerik ve kompozisyon gibi değerlendirme kriterleri üzerinden puanlama yaptı. Yarışma süresince hem damaklar, hem de gözler adeta bayram etti.

Yarışmada zeytinyağlı yemeklerde; Ümmühan TİBET (UZZK Yönetim Kurulu Üyesi ve Zeytinyağı Uzmanı) Birsen DURAK, Christopher DOLOGH (Kristal Yağları Genel Müdürü, Nilgün GÜRKAYNAK (İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Üyesi, Nevzat PEKER (Şef Duayen) Hamur İşlerinde; (Börekler ve Tatlılar) Mustafa TAN (UZZK Başkanı), Nazan TURHAN (İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Üyesi), Aysel AKSOY (Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi), Alexia YENEL (İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Üyesi) ve Nejdet POLAT (İzmir Aşçılar Derneği Başkanı) puanlama yapan isimler oldu.

[highlight color=”yellow”]

Yarışma sonucunda; Zeytinyağlı yemeklerde enginarlı iç bakla ile Selin Gülay birinci, asma yapraklı köfte ile Düriye İşgüder ikinci, çağlabadem salatası ile de Emine Tülay Berber üçüncü oldu. Bu kategoride jüri özel ödülü Girit kabağı yemeği ile Nazan Boğaçacı’na verildi.

Zeytinyağlı Hamurişi ve tatlılarda ise, ıspanaklı gül böreği ile Sevim Hindioğlu birinci, galeta unlu tatlı ile Ferat Oruç ikinci, ıspanaklı ıslak kek ile Aysel Dinçel de üçüncü oldu. Zeytinyağlı mercimekli börek ile Seval Altıparmak Jüri özel ödülünün sahibi oldu.

[/highlight]

Her iki kategoride de birincilere; yemek takımı ve Kristal Naturel Sızma Zeytinyağı, ikincilere, Çatal Kaşık Takımı ve Kristal Naturel Sızma Zeytinyağı, üçüncülere; kahvaltı takımı ve Kristal Naturel Sızma Zeytinyağı verildi. Jüri özel ödülü ise Neskafe takımı ve özel üretilmiş zeytinyağından oluştu.

Bir Cevap Yazın