Kızımız 92 yaşında

Denizciler teknelerine ‘kızımız’ derler. Zaten İngilizcede de ‘she’ diye bahsedilir. 2010 yılında kaybettiğimiz Türkiye’nin efsanevi yelkencisi Prof. Dr. Süleyman Dirvana’nın, yine kendi gibi efsane olan 7.5 metre boyundaki kotrası elden geçirildi ve göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip oldu.

1920 yılında Türkiye’nin ilk gemi inşa mühendislerinden Harun Ülman tarafından yapılan tekne, 1950’de karada harap bir vaziyette iken Süleyman Dirvana’nın eline geçer. Dirvana tarafından bakım ve onarımı yapılan tekne daha sonra katıldığı tüm yarışlarda önemli dereceler alır. Süleyman Dirvana bu tekne ile İstanbul’dan güneye geziler düzenler. Süleyman Dirvana, eşi Zeynep hanım ve oğlu Edhem ile ömrünün son anlarına kadar Seddülbahir ile dolaşır.

Süleyman beyin iyi bir yelkenci olan oğlu Edhem Dirvana, Seddülbahir’i elden geçirmek için planlar yaparken, daha önce de eski ve klasik tekneleri yenileyen yerli boya firması Teknomarin, tekneyi baştan aşağı elden geçirme önerisi getirir. Bu önerinin sonunda teknenin gövdesi elyaf ve kontrplakla kaplanır, epoksi astar ve boya uygulaması ile 92 yaşındaki Seddülbahir, baştan aşağı yenilenir.

Teknomarin firması Pazarlama Müdürü Caner Masmanacı, restorasyon çalışmalarını ve hedeflerini şöyle açıklıyor: “1920 yapımı Seddülbahir, bildiğimiz kadarıyla Türk denizlerinin yaşayan en eski ahşap teknesi. Daha önce de Dingo, Su ve Neptün gibi klasik tekne restorasyonlarına imza atmıştık. Burada iki amacımız vardı. Türk denizcilik tarihine sahip çıkmak, 30 yıl sonra bile dimdik ayakta kalacak bu teknelerin kendi tarihi ile birlikte kendi adımızı da duyurmak…”

Teknenin direğini Dökar Mast, yelkenlerini de Levent Karabeyoğlu ile Nihat Yenel yeniliyor. Bu yaz yolunuz Bozburun taraflarına düşerse, Bozburun Yat Kulübü ziyaret eder, Seddülbahir’le bir yelken turuna çıkabilirsiniz. Oraya kadar gitmişken merhum Süleyman Dirvana’nın eşi Zeynep hanımın harika yemeklerini de tatmadan geçmeyin derim.

Bir Cevap Yazın