Çevreye yatırıma tam gaz devam

Türkiye’nin en önemli çevre yatırımlarından biri yine İzmir’den başladı. Büyükşehir Belediyesi, günlük 800 tona ulaşan arıtma çamurlarını çürüterek yüzde 95 oranında kurutacak tesisin temel atma törenini gerçekleştirdi. Törende İzmir halkına teşekkür eden Başkan Aziz Kocaoğlu, ”Bize güvendikleri, en zor günümüzde destekledikleri, kötü gün dostu olup Türkiye’ye vefa örneği verdikleri için halkımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi

Yaptığı çevre yatırımlarıyla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından birini daha hayata geçiriyor. 61 milyon 500 bin TL ihale bedeli ile 30 bin metrekare alan üzerinde Çiğli’de temeli atılan, Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi’ni Türk- Yunan ortaklığı AKTOR- ARBIOGAZ firması kuracak.

Çiğli’deki törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu tesis, Türkiye’nin çamur çürütme konusunda bugüne kadar yaptığı büyük yatırım” dedi. Tesisin çalışma sistemi hakkında bilgi veren Başkan Kocaoğlu, “Bu tesisle buradan çıkan günde yaklaşık 600 – 800 ton çamur önce gazlaştırılarak çürütülecek ve metan gazı çıkartılacak. Çıkan metan gazından enerji edilecek, kalan çamur ve diğer arıtmalardan gelen çamurlar da tesisin kurutma ünitesinde kurutulacak. Gerekli olan enerjinin yüzde 70’i de elde edilen enerjiyle karşılanacak” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın