Yandex, oturduğunuz yerden İzmir’i gezdirmeye başladı

[highlight color=”yellow”]Türkiye’nin üçüncü büyük şehri ve “Ege’nin İncisi” İzmir, Yandex’in Haritalar servisine eklenen 360 derecelik, yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde bundan böyle sanal ortamda da gezilebilecek.[/highlight]Türkiye Yandex Ürün Yöneticisi Serhad Akkoç’ın açıklamalarıyla birlikte hizmete giren servis kısa sürede yoğun ziyaretçi trafiğine tanık oldu.

Yandex.Haritalar’a eklenen 360 derecelik ve yüksek çözünürlüklü İzmir panoramaları sayesinde kullanıcılar, şehrin eski çarşı sokaklarını veya Konak Meydanı’ndaki Saat Kulesi gibi tüm mekanları, diledikleri zaman ve bilgisayar başından ayrılmadan detaylı olarak görebilecek. Çeşme dahil olmak üzere, İzmir ve yakınındaki yerleşim birimlerinin cadde ve sokaklarının görüntülerinden oluşan yeni panoramalar, kullanıcılara mekanları tüm detaylarıyla görebilme, daha önce hiç gitmedikleri yerlerde kolayca yol bulma ve nereleri gezip göreceklerine önceden karar verebilme gibi imkanlar sunuyor.

Pazar payını artırıyoruz
Toplantıda ilginç açıklamalarda bulunan Yandex Ürün Yönetisici Serhad Akkoç, “Panaromik fotoğrafların çekimi için özel şartların oluşması gerekiyor. Işık açıları, rüzgar vb bunu göz önüne alarak çekimleri Ağustos ve Eylül arasında bir ay içerisinde gerçekleştirdik” dedi. Büyük bir marka ile rekabet ettiklerini sözlerine ekleyen Akkoç ” Pazar payını %10′ a çıkarana kadar kampanyalara ve yeniliklere devam edeceklerini” söyledi.


EXPO 2020’de İzmir’i destekliyoruz
Akkoç, İzmir’in EXPO 2020 hazırlıklarını da yakından takip ettiklerini sözlerine ekleyerek, bu süreçte İzmir’in daima yanında olduklarını söyledi. Ayrıca bu süreçte ilerleyen günlerde sürpriz çalışmalar yapabileceklerinin de ilk işaretlerini verdi. Yandex.Haritalar üzerinde test aşamasında olan trafik yoğunluğu hizmetinin de kullanıcıların yoğun talebiyle daha sağlıklı bir şekilde ilerleyen dönemde kullanıcıların hizmetine açılacağını ifade etti.

Yeni serviste toplam 1500 km cadde ve sokak görüntüsünden oluşan 200 binden fazla panorama bulunuyor. Özel görüntüleme donanımlı arabalarla yapılan çekimler, Kadifekale veya sahil şeritleri gibi araba ile geçmenin mümkün olmadığı yerlerde, kameralar bisiklet üzerine yerleştirilerek veya elle taşınarak gerçekleştirildi.

İzmir’in yanı sıra, Ankara ve İstanbul’un panoramalarını da sunan Yandex.Haritalar, Türkiye’deki tüm şehirlerin ayrıntılı uydu görüntüleriyle kullanıcıların sokak planları üzerinde aradıkları adresleri, binaları ve bunlara karayolu üzerinden ulaşabilecekleri rotaları bulmalarına, ayrıca trafik durumuna dair en güncel bilgilere ulaşmalarına yardımcı oluyor. İstanbul’u deniz kıyısından da görüntüleyen Panorama servisi, Boğaziçi’ni Marmara’dan Karadeniz kıyılarına kadar gezme imkanı sunuyor.


Bir Cevap Yazın