Sabancı Üniversitesi, Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi’nden 85 öğrenciyi ağırladı

Sabancı Üniversitesi kampüsünü ziyarete gelen öğrenciler, ilk önce Sabancı Üniversitesi’nin eğitim sisteminin, burs ve yurt olanaklarının, kampüs hayatının anlatıldığı sunuma katıldılar. Burada Sabancı Üniversitesi ile ilgili bilgiler alan öğrenciler, yetkililere soru sorma fırsatını da yakaladılar. Sunum sonrasında kampüs turuna katılan öğrenciler, tur kapsamında, fakülteleri, Üniversite Merkezi’ni, Bilgi Merkezi’ni ve Spor Merkezi’ni gezdiler.

Eğitim sistemi
Lisans eğitimine Türkiye’deki ilk “bölümsüz üniversite” olan Sabancı Üniversitesi’nde başlayacak öğrenciler, okumak istedikleri program tercihini ikinci sınıfın sonunda yapabiliyorlar. Bu öğretim sistemi, öğrencilerin daha önce gördükleri eğitimden ve LYS hazırlık dönemindeki zorunlu test yaklaşımından farklı, gerçek üniversite tecrübesi, çeşitliliği ve derinliği olan bir akademik program niteliği taşıyor. Sabancı Üniversitesi’nin disiplinler arası yapısı, günümüz iş ve akademi dünyasının ihtiyaçlarına cevap veren bireyler yetiştiriyor.

Öğrencilerin yaklaşık yüzde 40’ı burslu
Sabancı Üniversitesi’nde öğrencilerin yaklaşık yüzde 40’ı öğrenimlerine burslu olarak devam ediyorlar. Sabancı Üniversitesi’nde uygulanan burslar, “Tam Burs”, “Yarım Burs” ve “Çeyrek Burs” olarak üç grupta toplanıyor. Ayrıca farklı diploma programına geçişlerde bursluluk durumu devam ediyor. Şehit çocuklarına, ÖSYM ile üniversiteye ilk girişlerinde, gerekli koşulları sağladığını belgelemesi ve üniversite tarafından onaylanması durumunda burs veriliyor.

Öğrenime Devam Ederken Verilen Burslar
Öğrenime devam ederken üstün başarı gösteren öğrencilere sağlanan diğer burslar ise “Sakıp Sabancı Teşvik Bursu” ve “Dilek Sabancı Bursu”. Bunların dışında, öğrenime devam ederken verilen diğer burs olanakları arasında “Sabancı Üniversitesi Mezunları Derneği (SÜMED) Nakit Bursu”, “Aylık İhtiyaç Bursu ” bulunuyor. Ayrıca, öğrenciler Üniversitenin birimlerince ilan edilen çalışma olanakları için başvurarak, uygun görüldükleri takdirde Çalışma Bursu’ndan yararlanabilirler.

İlk yıllarında bütün öğrencilere yurt olanağı
Öğrencilerin %70’inin yurtlarda kaldığı Sabancı Üniversitesi, Türkiye’de toplam öğrenci oranına göre en fazla yatak kapasiteli öğrenci yurduna sahiptir. ÖSYM ile Sabancı Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya hak kazanan tüm öğrenciler, ilk yıllarında, istedikleri takdirde, Sabancı Üniversitesi yurtlarında kalabilir.

Bir Cevap Yazın