Çiçekler açsın böcekler ötsün

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yılbaşından bu yana diktiği 4 milyon adet çiçekle kenti tablo gibi süsledi. Başta Aşık Veysel Rekreasyon Alanı olmak üzere, kent genelindeki caddeler, refüjler ve parklar, bahara uygun şekilde renklere büründü. Buldukları her fırsatta kendilerini bu alanlara “atan” İzmirliler, doğanın tüm güzellikleri arasında keyifli saatler geçirirken, spor yapan İzmirlilerin sayısındaki artış ise dikkat çekiciydi.

Bayındır ve Urla-Bademler’deki üreticilerden alınan mevsimlik çiçekler, kent genelinde toplam 125 bin metrekarelik alana dikilerek meydanları süslemeye başladı. Özellikle kavşak ve refüjlere dikilen yer örtücü bitkilerin, su tutma özellikleri sayesinde hem tasarruf sağladığı hem de yabani otların üremesine engel olduğun bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaptığı protokol kapsamında Bademler ve Bayındır’daki kooperatiflerden 2012 yılı içinde toplam 5 milyon 483 bin 500 adet çiçek ve bitki alımı gerçekleştirecek. Belediye, 2004- 2012 arasında kente 6 milyon metrekareden fazla yeni yeşil alan kazandırarak toplam yeşil alan miktarını 12 milyon metrekareye çıkardı.

Bir Cevap Yazın