‘Doğu’nun Gizemi, Batı’nın Rüyası’

Ünlü modacı Zühal Yorgancıoğlu, 60 yıllık çalışma hayatında hazırladığı çok özel ürünleri ‘Doğu’nun Gizemi, Batı’nın Rüyası’ başlıklı sergisiyle sanatseverlerin beğenisine sunacak. Sergi, 4 Mayıs 2012 Cuma günü Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açılacak.

Tasarımlarıyla Türkiye’de olduğu kadar uluslararası platformlarda da adından övgüyle söz ettiren İzmirli modacı Zühal Yorgancıoğlu, ‘Doğu’nun Gizemi, Batı’nın Rüyası’ başlıklı moda tasarımı ve desen çalışmaları sergisiyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi Adnan Saygun Sanat Merkezi’ne konuk olacak.
[highlight color=”yellow”]4 Mayıs 2012 Cuma günü kapılarını açacak olan sergide Yorgancıoğlu’nun 60 yıllık çalışma hayatından ürünler yer alacak.[/highlight]

Bugüne kadar uluslararası pek çok organizasyona imza atarak sayısız ödül kazanan ve moda tasarımlarıyla dünyaya Türk sanatı ve kültürünü tanıtan Zühal Yorgancıoğlu’nun sergisi, 31 Mayıs’a kadar Pazar günleri hariç her gün 9:00-17:30 saatleri arasında gezilebilecek.

Modacı, tasarımcı ve ressam

Sergi, Yorgancıoğlu’nun sanatında bu topraklardan aldığı ilhamı gözler önüne serecek. Zühal Yorgancıoğlu’nun yaratıcı ruhuyla ortaya çıkardığı eskizlerin ve tasarım etüdlerinin yer alacağı serginin küratörlüğü, planlaması ve kurulumunu yüksek mimar Faruk Yorgancıoğlu ile iç mimar Müberra Yorgancıoğlu Soyer üstlendi. Yorgancıoğlu’nun araştırma ve tasarım süreçlerinin önemli dönüm noktalarını temsil eden 40’a yakın kıyafet, açıklama notlarıyla birlikte sergide yer alırken; arşivden gün ışığına çıkan atölye tasarım çalışmaları, kişiye özel desenler ile bu eskizlerin ve illüstrasyonların güçlü ve feminen çizgileri dikkat çekecek. Sergi, Yorgancıoğlu’nun modacı, fahri tanıtım elçisi, ressam yönlerinin yanısıra özellikle tasarımcı, desinatör ve illüstratör yönlerini vurgulayacak.

Sergiye eşlik eden “Zühal Yorgancıoğlu-Moda Tasarımı ve Desen Çalışmaları’ kitabı da galeride sanatseverlerle buluşacak.

Bir Cevap Yazın