İzmir Kayıkları, Körfez’de 19 Mayıs için yarışacak

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının merkezi bu yıl İzmir olacak. Bayram nedeniyle 1 hafta sürecek etkinlikler hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, programa tarihi İzmir Kayıkları’nın kullanılacağı kürek yarışlarını da ekledi.


19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı 1 haftaya yayılan etkinliklerle kutlayarak, adeta bir şenliğe dönüştürmeyi hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, hazırlıklarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Konserler, yarışmalar, gençlere yönelik sosyal ve sportif etkinliklerle kutlanacak kent tarihinin en renkli 19 Mayıs haftasının heyecanı şimdiden yaşanmaya başladı. Kentin tarihi dokusunda önemli bir yeri bulunan İzmir kayıkları da düzenlenecek kürek yarışlarıyla kutlamalarda yerini alacak. Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki birimler arasında yapılacak yarışlar öncesi takımlar yoğun bir şekilde antrenman programı uyguluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü’nün düzenleyeceği İzmir Kayıkları Yarışması’nın hazırlıkları İnciraltı’nda yapılıyor. Yarışmaya katılacak takımlar Mart ayından bu yana haftada 2 saat kürek eğitimine tabi tutuluyor. Büyük yarış 20 Mayıs 2012 günü yine İnciraltı’nda gerçekleştirilecek.

Kutlamalar 1 hafta sürecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılki 19 Mayıs kutlama programı kapsamında ilk olarak 15
Mayıs’ta Tarihi Havagazı Fabrikası’nda geniş katılımlı bir “Gençlik Resepsiyonu” düzenlenecek. 16 Mayıs’ta ise “Sokak Basketbolu Turnuvası”nın startı verilecek. 16-20 Mayıs tarihlerinde, Bostanlı Rekreasyon Alanı, Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı ile Güzelyalı-Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerindeki basketbol sahalarında düzenlenecek turnuvanın eleme müsabakaları 3 gün sürecek. 17 Mayıs akşamı Gündoğdu Meydanı, cimnastik şenliği ile renklenecek. Şenlikte gösteri grupları birbirinden güzel şovlar sergileyecek. Yine aynı gün Homeros Vadisi’nde ‘Çadırlı Gençlik Kampı’ kurulacak. İzciler, üniversitelerin dağcılık kulüpleri ve özel dağcılık kulüplerinden yaklaşık 120 gencin katılımıyla düzenlenecek kamp için gerekli ekipmanlar da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacak. 18 Mayıs tarihinde ise Gündoğdu Meydanı, bu kez dans yarışmasına sahne olacak. Yarışmaya, kendini genç hisseden tüm İzmirliler katılabilecek. 19 Mayıs sabahı Göztepe İskelesi’nden Konak İskelesi’ne kadar ‘Ödüllü Yol Koşusu’ düzenlenecek. Saat 18.00’de ise Bostanlı Rekrasyon Alanı ile Tarihi Havagazı Fabrikası arasında bisiklet turu gerçekleştirilecek. Aynı saatlerde Gençlik Kampı’na katılan gençler de, etkinliğin sona ermesiyle birlikte Tarihi Havagazı Fabrikası’nda toplanacak. Saat 21.00’de sevilen grup ‘Mor ve Ötesi’, İzmirlilerle Gündoğdu Meydanı’nda buluşacak. 20 Mayıs günü ise saat 10.00’da İnciraltı Gemi Müzesi yanında İzmir Kayıkları Yarışması yapılacak. Yine aynı saatte Bostanlı Rekreasyon Alanı’nda Sokak Basketbolu Turnuvası final karşılaşmaları oynanacak.

Bir Cevap Yazın