“Hepimiz dijital yerliyiz”

Ege Üniversitesi 1. Uluslararası İletişim Öğrencileri Sempozyumu kapsamında “ Sosyal Medya ve Yeni İletişim Teknolojileri” konulu sunum gerçekleştirildi. Oturum başkanlığını EÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Kurumsal İletişim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Z. Beril Akıncı Vural’ın yaptığı sunumda, yerel yönetimlerin sosyal medyayı kullanımına ve internet teknolojisi ile yöndeşen televizyon yayıncılığı konusu katılımcılara aktarıldı. Sunumda Ege Üniversitesi’nden Melis Akbıyık ve Mustafa Yalçın sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumda bünyesinde sosyal medya uzmanı çalıştıran tek kurumun İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğu açıklandı ve İstanbul Belediyesi’nin sosyal medyada en başarılı yerel yönetim olduğu belirtildi.
Ege Üniversitesi öğrencileri olan Melis Akbıyık ve Mustafa Yalçın, “Sosyal medya yerel yönetimlere şeffaflık katmaktadır. Günümüz iletişimin yoğunlaştığı yer olan sosyal medya yerel yönetimlere olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu olumlu gelişim yerel yönetimlerin sosyal medya ile bağını kuvvetlendirmektedir” dedi. Yaptıkları çalışmaları katılımcılara aktaran Akbıyık ve Yalçın sosyal medyayı en sık kullanan ve sosyal medya aracılığı ile halka ulaşan yerel yönetimin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu açıkladılar. Facebook, Blog, Twiter , Wikipedia ve Youtube gibi sosyal medya araçlarını kullanan belediyelerin yaptığı çalışmalarla farkındalık yaratma ve halka aktarma konusunda en başarılı olan yerel yönetimin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğu aktarıldı. Sosyal medya araçlarından olan Blog’un hiçbir belediyenin kullanılmadığını belirten Akbıyık, halka ulaşmanın ve onları dinlemenin en iyi yöntemin Blog olduğunu ve yerel yönetimlerin bu konuyu değerlendirmeleri gerektiğini dile getirdi.

“Hepimiz dijital yerliyiz”
Sunumun oturum başkanlığını yapan Prof. Dr. Z. Beril Akıncı Vural, “Teknoloji 80 sonrası gelişti. Bizim dönemimizde öğrendiğim tek teknolojik alet daktiloydu. Şimdi bırakın teknik aletleri artık internette herkes haberleşip iletişime geçebiliyor. Kendi dönemimiz olan 80 öncesine baktığımızda ‘herkes dijital yerli’dir” dedi. (Ege Ajans)

Bir Cevap Yazın