OLIVTECH 2. kez kapılarını açtı

İZFAŞ tarafından organize edilen OLIVTECH 2012–2. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı, İzmir Uluslararası Fuar alanında düzenlenen tören ile başladı. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK)’nın desteğiyle organize edilen “Olivtech 2012”de; Türk zeytin ve zeytinyağı, yurtiçi ve yurtdışından gelecek ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. 19-22 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan fuara 101 firma katılıyor.

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2000’li yıllarda kafasında kırlık bir arazide zeytin ve bağ kurmayı hayal ettiğini anlatarak daha sonra belediye başkanı olduğunu ve bu hayallerinin gerçekleşmediğini söyledi. “Ben onu yapamadım. Ama bunun ne kadar doğru bir davranış olduğunu biliyoruz. Pek çok müteşebbisimiz şimdi bunu yapıyor. Bu konuda dev adımlarla ilerliyoruz” diyen Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle konuştu:
“Bunu yaygınlaştırmak, Ege Bölgesi’nde iyice yerleştirmek için, Milli Emlak’tan veya temin edilecek arazilerde zeytinciliği ve bağcılığı geliştirmek gerekir, bu artık büyüyen bir sektör. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilere 10 binlerce zeytin ve meyve fidanı dağıttık. Tarımın ve çiftçiliğin kalkınmasına inanıyorum. Bunun için 8 yıl içinde de sütünden peynirine, çiçeğinden fidanına, mandalinadan diğer ürünlere varıncaya kadar; arazi yollarının yaptırılmasından, bütün tarım arazilerinde arıtmaların bitirilmesine kadar tarımın kalkınması için birçok proje gerçekleştirdik. Toprak tahlil laboratuarı kurduk. Anlaşmalı üretim yaparak organik tarımı ve organik tarım pazarını teşvik ederek tarımın kalkınmasını ve sağlıklı ürün yetiştirilmesinde çok büyük mesafe aldık. Bu konuda bilinci yükselttik. Ve şu anda kırsalda yaşayan vatandaşlarımız inançla bizim projelerimize iştirak ediyorlar. Bu aşamada da birbirimizden çok şey öğrendik”.
Konuşmasında bir de müjde veren Başkan Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organik projesine katılan 3 tane zeytin üreticisi arkadaşımız dünya markası oldu” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın