TÜYAP FUARINA, “YAŞAR AKSOY” DAMGASI


TÜYAP 17.İzmir Kitap Fuarı Onur Yazarı Yaşar Aksoy, kendisi için düzenlenen panelde duygulu anlar yaşadı. 3 No’lu konferans salonunda gerçekleştirilen ve “İzmir’de bir rüzgar: Yaşar Aksoy” adını taşıyan panele Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, mizah yazarı Muzaffer İzgü, yazar Deniz Kavukçuoğlu, şairler Ümit Yaşar Işıkhan ve Tuğrul Keskin konuşmacı olarak katıldı. İzmir’i Yaşar Aksoy’un kaleminden tanıyan çok sayıda okurun ilgi gösterdiği etkinlikte, dostları da usta yazarı yalnız bırakmadı. Namık Kuyumcu’nun yönettiği panelde dakikalarca ayakta alkışlanan Yaşar Aksoy, kendisini anlatanların övgü dolu sözlerini heyecan içinde dinledi.

“İzmir’e bir tane daha Yaşar Aksoy gelmedi, gelmez de”
Türk yazınının önemli isimlerinden Muzaffer İzgü, İzmir hakkında çok yazılar yazıldığını ancak en büyük hizmeti Yaşar Aksoy’un verdiğini belirtti. Sanatçının yazdığı ilk kompozisyonu izleyenlerle paylaşan İzgü şöyle konuştu:
“Ben mutlu bir insanım çünkü Yaşar Aksoy’un ilk gençlik yıllarını, gazetecilik dönemini ben de yaşadım. İzmir’e bir tane daha Yaşar Aksoy gelmedi, gelmez de. Onunla birlikte çalışmak benim için her zaman bir onurdur.”
TÜYAP’ın ilk yıllarında Yaşar Aksoy’dan büyük destek aldığını anlatan Deniz Kavukçuoğlu, aralarındaki dostluğun zamanla kardeşliğe dönüştüğünü söyledi. Kavukçuoğlu, “İyi insan, erdemli insan sayısı toplumlarda giderek azalıyor. Böyle bir dönemde özverili, yürekli, alçak gönüllü Yaşar Aksoy, iyi insana somut bir örnektir” dedi.
“İzmir’de bir rüzgar: Yaşar Aksoy” panelinin ardından usta yazar, sevenleriyle sohbet etti. İzmir tarihinin eşsiz anlatıcısı Yaşar Aksoy, Konak Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan ‘Hayatım Kitap’ adlı eserini okuyucuları için imzaladı.

Bir Cevap Yazın