Seferihisar’a 22 milyonluk kanal

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 50 bin kişilik ileri biyolojik arıtma tesisi kurduğu Seferihisar’da şimdi de yeni imara açılan bölgelerin kanal şebekesi eksiğini tamamlıyor.

Seferihisar ve yakın yerleşim yerlerinin atıksularını arıtmak amacıyla ilçeye 50 bin kişilik arıtma tesisi kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, bölgenin alt yapı ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. İlçede yolları yeni oluşan yerleşim yerlerine kanal alt yapısı götürmek için çalışmalar yürüten İZSU, 20 kilometre uzunluğunda atık su şebekesinin 8 kilometresini tamamladı. 2 milyon 117 bin liralık yatırımla süren çalışmaların Ağustos ayında tamamlanması planlanıyor. Yatırımın tamamlanmasıyla birlikte foseptikle toplanıp vidanjörlerle arıtma tesisine ulaştırılarak arıtılan evsel atıklar, kanal sistemine alınmış olacak.
Çalışmalar kapsamında Çolak İbrahim Mahallesi, 90 Sokak ve civarları, Sanayi bölgesi ve civarı, Akarca’nın tamamı, Tepecik Mahallesi ile Sığacık’taki bazı sokaklar ve Haritacılar Sitesi modern kanal sistemine kavuşacak.

Seferihisar’a 21.5 milyon liralık yatırım
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni kuyular açtığı, arıtma tesisi kurduğu, yeni şebeke ve kanal altyapısı götürdüğü Seferihisar’da yatırımlarını sürdürüyor. 2011 yılı Haziran ayında Doğanbey (Ürkmez) İleri Biyolojik Atıksu Arıtması’nın temelini atan Belediye, 125 bin kişiye hitap edecek tesisi 2012 yılı içinde tamamlayacak. Böylelikle Doğanbey-Payamlı-Ürkmez yerleşimlerinin evsel atık suları bu tesiste arıtıldıktan sonra denize verilecek, sahiller korunacak. İZSU’nun bugüne kadar ilçede gerçekleştirdiği yatırım tutarı ise 21.5 milyon liraya ulaştı.

Bir Cevap Yazın