En organik fuar açıldı

Türk organik sektörünün tek ihtisas fuarı EKOLOJİ İZMİR 2012 törenle açıldı. Fuar 15 Nisan’a kadar ziyaretçilerle buluşacak.

İZFAŞ, ASDF Fuarcılık ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliği ile düzenlenen Türkiye’nin tek organik ürünler fuarı EKOLOJİ İZMİR – İzmir Organik Ürünler Fuarı, organik sektörünü üçüncü kez bir araya getirdi. EKOLOJİ İzmir 2012’nin açılış törenine İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Atila Ertem ve organik sektörünün temsilcileri katıldı.
Uluslararası Fuar Alanı 4 Nolu Hol’de düzenlenen törende konuşan Dr. Sırrı Aydoğan, sağlıklı gıda ve atık sorununun bugün tüm dünyanın üzerinde kafa yorduğu konular olduğunu belirterek, “Eğer dünyanın herhangi bir yerinde zararlı-zararsız, sadece para kazanmak için milyonlarca ton zehirli ilaç üretiliyor ve kullanılıyorsa, topraklar bilinçsizce kirletiliyorsa, gelecekte orada tarım yapmak imkansız hale gelir. Gün gelir organik tarım yapacak araziyi ve temiz suyu bulamayabiliriz” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluk alanlarında bu gidişi tersine çevirmek için önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Aydoğan, “Türkiye ilk kez Tarım Daire Başkanlığı kuran belediyeyiz. Kurduğumuz laboratuvarlarda toprak analizleri yapıyoruz. Havzalarda organik tarım yapılmasını teşvik ediyoruz. Ova yollarının asfaltlanması bile bu anlamda ürüne değer katması ve verimi yükseltmesi açısından büyük önem taşıyor” dedi.
Vali Yardımcısı Mustafa Aydın ise İzmir’in organik tarım konusunda öncü bir kent olduğunu belirterek, organik tarımın başkenti olarak nitelediği İzmir’de böyle bir fuarın düzenlenmesinin anlamlı olduğunu söyledi.
Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Atila Ertem de, görülen kanser vakalarının yüzde 30’unun beslenme alışkanlığına bağlandığı bir süreçte, düzenlenen etkinliğin sadece bir fuar değil, doğrudan insan yaşamına etki eden bir organizasyon olduğunu kaydetti.
110 firmanın katıldığı Ekoloji İzmir Fuarı’nda Ürdün, Almanya, İran, Sırbistan, Hindistan ve Belçika başta olmak üzere pek çok ülkeden alıcılar da yer alıyor. Fuarda en büyük ilgiyi ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park, Bahçeler Dairesi tarafından kurulan stant çekiyor.

Bir Cevap Yazın