MENEMEN’E ÜNİVERSİTE GELİYOR

Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu “Seramik, Cam ve Çinicilik Programı”nın Menemen’e kazandırılması için; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Ege Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Semih Güneş tarafından işbirliği protokolü imzalandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Rektör yardımcıları ile öğretim görevlilerinden oluşan Üniversite heyetini, Belediye Meclisi’nin Eğitim Komisyonu Üyeleri ve İl Genel Meclis Üyeleriyle birlikte ziyaret Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; Büyükşehir Yasası ile birlikte Menemen’in kapanan Beldelerinden biri olan Koyundere’deki Belediye hizmet binasını 2012 Eylül ayına kadar “Seramik, Cam ve Çinicilik” eğitimi verilecek bir eğitim merkezi haline dönüştüreceklerini açıkladı.

Başkan Şahin Menemen’i eğitimde atağa kaldırmayı hedefliyor

İzmir’e en yakın ilçelerden biri olan Menemen’in deniz yada tarih turizmi potansiyeli bulunmadığını ancak verimli tarım alanları ve seramik sanatında kullanılan toprağa sahip olduklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Menemen’in seramik konusundaki potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için yaklaşık bir yıldır süren görüşmelerimiz sonucunda, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu ‘Seramik, Cam ve Çinicilik Programı’nı ilçemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hedefimiz bununla da sınırlı değil. Hızlı bir şekilde ilçemizi eğitimde atağa kaldırmak istiyoruz” dedi. Yaşadığı kenti eğitimde atağa kaldırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağını açıklayan Başkan Tahir Şahin, Menemen’de görev yapacak öğretim görevlileri ve öğrencilerin huzurlu ve rahat bir eğitim imkanına kavuşturulması için özveriyle çalışacakları sözünü de verdi.

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birisi Menemen’e geliyor!

Ege Meslek Yüksek Okulu’nun ülkemizdeki 650 Meslek Yüksek Okulu içerisinde en iyilerinden birisi olduğunun altını çizen Ege Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Semih Güneş; Ege Meslek Yüksek Okulu dışında yürütülecek üçüncü programın Menemen’de başlatılacağını açıklayarak, Menemen’de 788 m2’si kapalı olmak üzere yaklaşık 2 dönüm alanda seramik, cam ve çinicilikle ilgili ayrı atölyeler oluşturulacağını ifade etti.

Sanayici, ticaret erbabı ve girişimcilerin beklentileri karşılanacak

Toplumsal sorumlulukları çok iyi değerlendiren bir üniversite olduklarını ve açtıkları Meslek Yüksek Okulları ile ilçelerin eğitim, sanayi ve ticari kalkınmasına önderlik etmeye çalıştıklarını ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz; “Sanayici, ticaret erbabı ve girişimcilerin beklentileri doğrultusunda, Menemen’in yerel toprak özelliklerini dikkate alarak ve Belediye Başkanımızın gösterdiği yeri de değerlendirerek orada bir uygulamalı program yapmanın daha uygun olacağına karar verdik. Burada yapmak istediğimiz şey, üniversitenin, bilimin üretilen şeye akademik önderlik etmesi, geliştirmesi, sorunları çözmesi ve bu deneyimi üreticiler üzerine yansıtarak hem onların zanaatkâr taraflarını karşılamak hem de sanata dönük taraflarına bir şeyler eklemek istemimizden kaynaklanıyor” diye konuştu.

“Geleceğe ışık tutacak”

Öğrencileri yerinde, uygulama içinde yetiştiren bir programın işbirliği protokolünü imzaladıklarını ifade eden Rektör Candeğer Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti; “Biz eğitimi sadece okulda, derslikte yada laboratuarda değil, aynı zamanda yerinde, uygulamanın içinde bir eğitimle zenginleştirirken, bölge halkının algısını da değiştirerek, ekonomiye değer katacak bir önderlik yapmayı planlıyoruz. Uygulama iyi bir şekilde gerçekleşirse, bölge halkının bu işi benimsemesi ile sonuç alınabilir. Okul açmak basit, sürdürülebilirlik ve geliştirilebilirlik önemlidir. Bu programın gelişim ve süreklilik açısından geleceğe ışık tutması gerektiğine inanıyorum. Uluslararası sanatçıların gelerek Menemen’i tanımalarını, oradaki sanatçıları görmelerini, onların verdiği biçimleri daha farklı boyutlara taşımalarını, başka bir ilişkiler boyutuna getirmelerini arzu ediyorum. Bu boyut hem ülkemizin turizm ve sanat anlamında gelişimini sağlayacak hem de bölge insanının ekonomik girdilerine büyük değer katacaktır diye düşünüyorum.”

 

Bir Cevap Yazın