Yağmur, şiir sevgisinin önüne geçemedi

İzmir’i şiirin, edebiyatın, sanatın başkenti haline getiren ve dünya şairlerini İzmirli okuyucuyla buluşturan Uluslararası İzmir Şiir Buluşması başladı. Konak Belediyesi tarafından bu yıl yedinci kez düzenlenen etkinlik şiirlerle, şarkılarla yürüyen kortej eşliğinde açıldı. Şiirli korteje Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Ataşesi George Rusomoustakakis, Onur Konuğu Şair Refik Durbaş, şiir buluşmasına konuk olan tüm şairler, Onur Konuğu Ülke Yunanistan’dan gelen şairler ve İzmirliler katıldı.

İzmir şiir için yürüdü


Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi önünde toplanan kortej, Alsancak Vapur İskelesi’ne yürüdü. Konak Belediyesi Ritm Grubu’nun davullar, darbukalarla eşlik ettiği yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan davul çalarak, İzmirlilerin şiir coşkusuna ortak oldu. Kırmızı karanfillerle de Alsancak çiçek bahçesine döndü. Yağan yağmura rağmen Uluslararası Şiir Buluşması etkinlikleri hız kesmedi, hatta yağmurla birlikte şiir için buluşan kalabalık daha heyecanlı, daha duygulu, daha coşkulu bir gün yaşadı.

Sanatı sadece salonlarda değil, sokaklara, meydanlara taşıyarak her yerde İzmirlilerle buluşturan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, İzmir’in şiirin başkenti olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu: “Konak Belediyesi olarak ilk günden itibaren kentin sadece rutin gereksinimlerini değil aynı zamanda kültür ve sanata da yer veren bütününü ele aldık. Biz aydınlık bir gelecek istiyorsak eğer, bunun ancak kültür ve sanat ışığında mümkün olacağını da biliyoruz. Bu yıl Onur Konuğumuz Refik Durbaş; usta bir şair. Onur Konuğu Ülke Yunanistan; şiirin duygusunu özümsemiş, tarih boyu şiirle yoğrulmuş komşumuz. Yağmurun da anlam kattığı, sokaklarda şiirler okuyup şarkılar söylediğimiz güzel bir şölen yaşıyoruz.”

 

Bir Cevap Yazın